Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 24 oraz Teatr Studio serdecznie zapraszają na koncert prezentujący niezwykły polsko-gruziński projekt – 'Duch Gór'. Zespoły Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli przeniosą warszawską publiczność w ośnieżone tatrzańskie i kaukaskie szczyty.

'Duch Gór' to projekt, w którym po raz pierwszy na jednej scenie spotkały się dwie wielkie tradycje muzyczne z gór – podhalańska spod Giewontu i gruzińska spod Kazbeku. Wspólna inicjatywa zespołów to najlepszy dowód na to, że górali żyjących pod różnymi szerokościami geograficznymi łączy podobna energia, styl życia i żywiołowość, a przede wszystkim jeden duch. Górale to wolni i niezależni pasterze i wojownicy, niepodlegli, sprawiedliwi, dumni i honorowi, co jeszcze bardziej podkreśla ich muzyka oraz mocny, wielogłosowy męski śpiew. Wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię, muzycy wskrzeszają podhalańsko-kaukaskie duchy przodków, legendarnych herosów gór.

Kiedy zespoły spotkały się po raz pierwszy w 2009 roku, Krzysztof Trebunia-Tutka i producent muzyczny Karol Czajkowski natychmiast zamarzyli o powstaniu płyty, która pokazywałaby wspólnego ducha górali. Czułem go, tworząc muzykę z ośnieżonymi Tatrami za oknem, potem z gruzińskim krajobrazem i górami w słońcu – dopowiada lider polskiego zespołu.

Premiera albumu miała miejsce 30 września 2016 roku podczas Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie w ramach cyklu Kolektyw Europa. Projekt doskonale wpisał się w ideę cyklu stworzonego przez organizatorów Festiwalu – Stołeczną Estradę. Jego celem jest umożliwienie spotkań muzyków z regionu oraz stworzenie przestrzeni do prezentacji ekscytującej, międzykulturowej współpracy. Koncert podczas Festiwalu Skrzyżowanie Kultur był pierwszym wspólnym występem zespołów na jednej scenie i został gorąco przyjęty przez festiwalową publiczność. Ten wyjątkowy projekt jest na pewno wart promocji wśród szerszej publiczności, zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Trebunie-Tutki to najsłynniejsza w Polsce muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po grupę koncertującą na największych festiwalach Muzyki Świata. Jako pierwszy zespół z Polski, rozpoczęli przed laty dialog z odmiennymi kulturowo i geograficznie gatunkami muzycznymi, m.in. z jamajską gwiazdą roots reggae Twinkle Brothers i Adrianem Sherwoodem.

Quintet Urmuli to gruziński zespół powstały w 1994 roku, ratujący od zapomnienia tradycje muzyczne tej kultury. Ich repertuar składa się zarówno z autorskich, jak i tradycyjnych utworów muzyki instrumentalnej oraz charakterystycznych dla gruzińskiego folkloru pieśni polifonicznych, z których najstarsze sięgają średniowiecza.

Projekt Duch Gór powstał dzięki współpracy wydawnictwa Unzipped Fly Records z Culture.pl oraz Programem 2 Polskiego Radia.

KRZYSZTOF TREBUNIA-TUTKA – śpiew, skrzypce, koza podhalańska, dwojnica, fujara bezotworowa, gwizdanie, dzwonki owcze, róg
ANNA TREBUNIA-WYROSTEK – śpiew, basy podhalańskie, wyskanie
JAN TREBUNIA-TUTKA – altówka, śpiew
ANDRZEJ POLAK – skrzypce, śpiew
KUBA 'BOBAS' WILK – kontrabas
NUGZAR KAVTARADZE – śpiew, phanduri, duduk
SHALVA ABRAMASHVILI – śpiew, chuniri
DAVID RATIANI – śpiew, chonguri dabali bani
TAMAZ MAMALADZE – śpiew, phanduribani, gudastviri
GELA TABASHIDZE – śpiew, salamuri

Producent: Karol Czajkowski
Wydawca: UNZIPPED FLY RECORDS

Bilety

Teatr Studio
Plac Defilad 1
www.teatrstudio.pl