Prezentowane na wystawie fotografie są owocem pracy siedmiu uznanych mistrzów fotografii. Przedstawiają różne aspekty Korei: są zarówno rzetelnym zapisem życia w tym kraju, jak i obrazują jego piękno. Prace te są szansą na zetknięcie się z prawdziwą sztuką fotografii, w jej aspekcie dokumentacyjnym oraz artystycznym.
Tak jak sugeruje podtytuł – 'Poza ludźmi, krainą i czasem' – fotografie przedstawiają prawdziwy obraz tego państwa. Zwiedzający mają okazję wejrzeć w przeszłość Korei, zobaczyć jej dynamiczną teraźniejszość, a także zerknąć na to, co oferuje przyszłość. Innymi słowy, ukazują duchowy dom Koreańczyków oraz prawdziwą Koreę. Artyści, których prace prezentowane są na wystawie, to mistrzowie portretowania Korei i jej mieszkańców.
Wystawa zbiera w jednym miejscu fotografie niezwykle piękne i wartościowe zarówno w aspekcie dokumentacyjnym, jak i artystycznym. Siedmioro fotografów przedstawia siedem różnych spojrzeń i wyraża swoje doświadczenia z koreańską kulturą, tradycją, naturą i czasem. Wracają do czasów, gdy kultura i tradycje Korei oparte były i wyrastały w głównej mierze z rolnictwa. Obrazują okres, gdy te tradycje z wolna ustępowały. Ludzi, którzy żyli i wciąż żyją w takich czasach. Pałace, świątynie, miejsca historyczne, strefa zdemilitaryzowana i jej realia podziału narodu, a także w miejsca codzienne - przedstawiają mocne portrety pięknych krajobrazów i prawdziwe sceny z życia.
Prezentowane prace być może zaskoczą niektórych zwiedzających. Seul, największa metropolia Korei, ze swoimi niebosiężnymi wieżowcami, zaawansowanymi technologiami i oszałamiającymi ulicami i centrami handlowymi, to Korea narodu zurbanizowanego i postindustrialnego społeczeństwa. Ale przecież korzenie tego społeczeństwa tkwią w pracy na roli i kulturze ludowej, a swego czasu tam właśnie zachowała się pamięć o tradycyjnym społeczeństwie. Mieszkańcy Korei uwiecznieni na tych czarno-białych fotografiach pozwalają zwiedzającym na wyobrażenie sobie wartości najważniejszych dla mieszkańców tego kraju. I mogą nawet pokrywać się ze wspomnieniami z dzieciństwa widzów.
Wystawa prezentowana jest w siedmiu państwach: Węgry, Niemcy, Polska, Belgia, Kazachstan, Hiszpania i Korea.
Fotografowie:
KANG Woongu wybrał prace z projektu 'Szczęście czy Przeznaczenie'. W latach 70. KANG Woongu fotografował życie codzienne na koreańskiej wsi. Fotografie ukazują lśniącą aurę codziennego życia i dzielą się ze światem koreańską wrażliwością - taką, jaka istniała kiedyś.
Samozwańczy nomad KWON Taegyun spędził lata 80. dwudziestego wieku wędrując po zakamarkach Korei, a jego fotografie zatrzymały w czasie chwile z życia naszych rodziców, rodzeństwa i przyjaciół.
LEE Gapchul koncentruje się na źródłach wewnętrznego życia Koreańczyków i przedstawia je w ziarnistych teksturach, krzywych kadrach i rozproszonej ostrości, oderwana od rzeczywistości spontaniczna nieświadomość.
KIM Jungman na nowo odkrywa piękno Korei, tajemniczej krainy zawsze, przez ponad pięć tysięcy lat historii, bogatej w tradycje i kolory czterech pór roku.
PARK Jongwoo przedstawia reportaż z jedynego na świecie podzielonego kraju, jego prace koncentrują się na realiach i krajobrazie strefy zdemilitaryzowanej, przecinającej talię półwyspu Koreańskiego.
CHO Daeyeon portretuje mnichów ze świątyń na południu Korei, skąd buddyzm rozpowszechnił się po kraju.
SEO Heunkang odnajduje obiekty i ludzi do sfotografowania w pałacach, królewskich grobowcach i miejscach historycznych, tam, gdzie ślady historii kraju widoczne są najwyraźniej. Odpowiednio dobrane światło i długość migawki nadają jego pracom osobisty wydźwięk i pozwalają doskonale wyrazić kształt delikatnego, ale potężnego koloru.
Wstęp: wg cennika biletów do Muzeum Etnograficznego
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1
www.ethnomuseum.pl