Zapraszamy na spotkanie z Beatą Lewandowską-Kaftan poświęcone książce 'Afryka jest kobietą'. Ta książka to zbiór 16 opowieści i impresji, których bohaterkami są afrykańskie kobiety poznane przez autorkę podczas blisko 15 lat podróży po Czarnym Lądzie. Kobiety te różnią się pochodzeniem, wyglądem, wyznawaną religią czy zwyczajami, ale łączy je odwaga, piękno i siła. Z historii wyłania się obraz Afryki prawdziwej, a nie tej z katalogów biur podróży, ilustrowany pięknymi fotografiami.


Historie kobiet stanowią pretekst do pokazania różnych twarzy Afryki: 'czarnej' i 'białej', plemiennej i zeuropeizowanej, rolniczej i miejskiej. Beata Lewandowska-Kaftan opowiada o innym niż w Europie pojmowaniu roli rodziny, klanu i społeczności, o odmiennej hierarchii wartości oraz o codziennym życiu. Prezentuje nieznane zwyczaje, rytuały i wciąż żywe tradycje, które niekiedy mogą wydawać nam się okrutne, dziwne czy przerażające tylko dlatego, że ich nie rozumiemy. Autorka przybliża Czytelnikom potężną i równocześnie delikatną przyrodę. Wyjaśnia, że Afryka jest za trudna dla pojedynczego człowieka, więc szybko uczy współdziałania, dzielenia się i pomagania sobie wzajemnie. Uczy także pokory wobec losu, spokojnego przyjmowania nieoczekiwanych zmian – zarówno tych pozytywnych, jak i tragicznych. A także cieszenia się chwilą, bycia 'tu i teraz' – smakowania jedzenia, śmiania się do utraty tchu, poświęcenia całej uwagi osobie, z którą właśnie jesteśmy. Beata Lewandowska-Kaftan pokazuje Czytelnikom Afrykę taką, jaka jest naprawdę.

O autorce:
Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania kobieta w podróży. Wydawała encyklopedie, słowniki i leksykony, albumy, przewodniki turystyczne, książki podróżnicze i popularnonaukowe, poradniki i książki dla dzieci. W 1999 roku wprowadzała na polski rynek książki i filmy National Geographic. Po wydaniu setek książek postanowiła napisać własną: o Afryce. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso. Pasję dzieli z mężem Jackiem oraz synem Bartkiem i jego żoną Julią. Najchętniej podróżują razem. Ma duszę nomady, bo najbardziej lubi być w drodze.

Wstęp wolny

Południk Zero,
ul. Wilcza 25

Wydarzenie na Facebooku