Centrum Wielokulturowe w Warszawie zaprasza na spotkanie 'Jak młodzi Tunezyjczycy zmieniają swój kraj?'. Poznaj głosy młodych obywateli Tunezji – jedynego kraju, który po arabskiej wiośnie uważany jest za funkcjonującą demokrację... i przy okazji spróbuj tunezyjskiego ciasta Makrouth.

Darine, Baha, Karima, Wael i inni to grupa 12 młodych Tunezyjczyków – dziennikarzy i lokalnych działaczy, którzy wzięli udział w tegorocznym projekcie 'MTE – Médias Tunisiens Engagés / Media Społecznie Zaangażowane'.

W porównaniu do sąsiadów – Libii, Algierii czy pobliskiego Egiptu, Tunezja radzi sobie stosunkowo dobrze. W 2014 roku, przyjęta została nowa konstytucja, przełomowa np. z punktu widzenia równości kobiet. Jednak pomimo pewnych pozytywnych sygnałów sytuacja w kraju, szczególnie na prowincji, niewiele się zmieniła. Jednym z najbardziej palących problemów jest ogromne (ponad 40% bezrobocie wśród młodych ludzi), które organizacje międzynarodowe określają mianem 'społecznej klęski'.

Tunezja, jest też niezwykle ważna ze strategicznego punktu widzenia – w marcu 2016 tunezyjskie wojsko odparło ataki samozwańczego Państwa Islamskiego na południowe prowincje kraju.

12 uczestników projektu MTE, to grupa młodych ludzi osób, które starają się zdefiniować najbardziej palące problemy w swoich społecznościach i wspólnie znaleźć rozwiązania.

Podczas spotkania 'Jak młodzi Tunezyjczycy zmieniają swój kraj?' zaprezentowane zostaną krótkie wideo stworzone przez Darine, Bahę, Karimę, Waela i innych.

W planie również degustacja tunezyjskiego ciasta Makrouth

Młodzi Tunezyjczycy wiedzą, że jeśli chcą aby cos w ich kraju i regionie się zmieniło, muszą wziąć sprawy w swoje ręce.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP, Program 'Wsparcie Demokracji'.

 

Wstęp wolny!

Centrum Wielokulturowe w Warszawie
ul. Jagiellońska 54