Z początkiem grudnia warszawska scena jazzowa zarezerwowana jest dla Międzynarodowego Festiwalu JAZZ 2016. Organizatorzy zaprezentują pięć koncertów w różnych punktach Warszawy: Klubie Hybrydy, Palladium, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Nowym Świecie Muzyki. Poziom muzyczny zapewnią gwiazdy polskiego i zagranicznego jazzu w najrozmaitszych konstelacjach. 

Program

3 grudnia w Klubie Hybrydy po raz pierwszy na żywo przed warszawską publicznością zaprezentuje się wirtuoz gitary akustycznej i harfowej, Andy McKee. Muzyk niezwykle popularny na świecie ze swoich wykonań internetowych (ponad 200 milionów wyświetleń), zdobył także spore uznanie jako muzyk Prince’a podczas jego australijskiej trasy koncertowej.

8 grudnia w Sali Palladium usłyszymy niekwestionowaną gwiazdę festiwalu. Wirtuoz skrzypiec, Jean-Luc Ponty, wystąpi ze swoim triem w składzie William Lecomte – instrumenty klawiszowe, Guy Nsangué Akwa – gitara basowa, Damien Schmitt – perkusja. Do grupy dołączy Adam Bałdych, jeden z ważniejszych skrzypków jazzowych młodego pokolenia na świecie.

9 grudnia Muzeum Powstania Warszawskiego gościć będzie Janczarski & McCraven Quintet w składzie Borys Janczarski – saksofon tenorowy, Stephen McCraven – perkusja, Rasul Siddik – trąbka, Adam Kowalewski – kontrabas, Joanna Gajda – fortepian. Synteza pięciu muzycznych charakterów, pięciu instrumentów, pięciu odmiennych wrażliwości. To świadomy jazz, nie pozbawiony przy tym wyczucia i smaku. Tworzą go doświadczeni muzycy, na co dzień członkowie zespołów gwiazd tak rodzimej, jak i zagranicznej sceny jazzowej.

10 grudnia na tej samej scenie Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi Krzysztof Kobyliński z recitalem fortepianowym 'Sagrada Familia'. Będziemy mieli okazję wysłuchać utworów, powstałych w wyniku silnej inspiracji genialnym dziełem Antonio Gaudiego – katedrą Sagrada Família. Muzyka Krzysztofa Kobylińskiego powstała podczas pobytu kompozytora w Barcelonie i jest fortepianową transkrypcją impresji przeżytych wrażeń. Stanowi pokłon dla tego dzieła architektonicznego i jego twórcy.

11 grudnia na deskach Nowego Świata Muzyki zaprezentuje się Kamil Piotrowicz ze swoim sekstetem w składzie: Kuba Więcek – saksofon altowy i sopranowy, Piotr Chęcki – saksofon tenorowy, Emil Miszk – trąbka, Kamil Piotrowicz – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas, Krzysztof Szmańda – perkusja. Zespół przygotował program złożony z autorskich kompozycji, łączących elementy jazzu, muzyki współczesnej, polskiego folkloru i minimalizmu.

W ramach imprez towarzyszących odbędą się tradycyjne Poranki Jazzowe w Kinie Muranów. 10 i 17 grudnia o godzinie 11.00 dzieci wraz z rodzicami uczestniczyć będą w spektaklach, na które składają się popularne polskie filmy animowane z ilustracją muzyczną tworzoną na żywo przez muzyków z Blues Fellows, a następnie w zajęciach plastycznych powiązanych w tematyką imprezy. Podczas festiwalu zaprezentowana zostanie wystawa z cyklu fotograficznego 'Jazz in Poland' autorstwa Andrzeja Rumianowskiego ze zbiorów Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda, które ma swa siedzibę w legendarnym budynku Polskiej YMCA w Warszawie przy ulicy Konopnickiej 6.

7 grudnia w ramach edycji pozawarszawskiej festiwalu JAZZ 2016 w Ośrodku Kultury w Grójcu wystąpi grupa Michała Pijewskiego w programie 'Wieczór Louisa Armstronga'.

Więcej informacji: www.jazz-jamboree.pl/jazz-jamboree

Bilety: www.ebilet.pl oraz www.eventim.pl

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu JAZZ 2016 jest Fundacja Jazz Jamboree.