Spoke'n'Word to największy międzynarodowy festiwal poezji spoken word w Warszawie. Ma już długie tradycje, a od wielu lat występują na nim również czescy artyści. W tym roku do Warszawy zawita młodziutka Adéla Hrdličková, występująca jako Adeladla.

Mikro-fonie, czyli małe fonie albo przesunięcia w fonii, w sposób dosłowny odnoszą się do materiału, na jakim pracują artyści spoken word. Działanie w słowie mówionym od początku jest działaniem głośnym. Popularnym przekonaniem jest, że samo wyartykułowanie słów nadaje głosowi siłę. Tak się jednak nie dzieje. Aby dotrzeć do słuchaczy ze swoim głosem i aby włączyć swój głos w toczącą się w przestrzeni publicznej dyskusję, artyści spoken word dokonują szeregu zabiegów, przesunięć w fonii.

Ich przekaz często stoi w opozycji do przekazu dominujących nadawców: państwa, pracodawcy, rodziny. Zaburzając ogół sygnałów, jakie do nas docierają z tych źródeł, artyści spoken word dążą do stworzenia takiego wypowiedzenia, które punktuje i osłabia dominację określonych treści, wydobywa ich propagandowy charakter czy nietolerancję na sprzeciw. Posiadając jednostkowy głos, mikro-głos w skali globalnej, artyści niuansują i rozpraszają docierające do nas treści. I tak jak głos wydobywa się dzięki temu, że zaczerpnęliśmy oddech, tak w tym wypadku możemy zaczerpnąć oddechu dzięki temu, że oni wydobyli głos. Tworząc w intymnych przestrzeniach: domu, ogrodu, pokoju, działając początkowo w skali mikro, slamerzy i artyści spoken word podczas występu przekraczają próg społecznej słyszalności. Wielu czuje się odpowiedzialnych za to, by oddać głos - opowiedzieć się na rzecz wielości i równości, a także dać dojść do głosu treściom na co dzień nieporuszanym, bolesnym, nieakceptowanym przez 'głównych nadawców'. Takie działanie, dla którego podstawowym impulsem jest bunt i dążność do zaburzenia ładu, łączy poezję spoken word, z tradycją anty-form w sztuce i literaturze: koncepcją 'teatru ubogiego' Grotowskiego, 'języka przedznaczeniowego' Ionesco i Becketta, 'podrozmową' Nathalie Sarraute, i wielu innych. Świeża dziedzina, jaką nadal dla wielu słuchaczy jest spoken word, okazuje się leżeć na stałym paśmie nadawczym.

Podczas 12. SPOKE'N'WORD FESTIVAL będziecie mogli przekonać się o różnorodności podejść do poezji spoken word: do udziału zaproszeni zostali artyści z Austrii, Czech, Danii, Polski, Portugalii, Rumunii i Czech.

AGNES MAIER (AUSTRIA)
ADÉLA HRDLIČKOVÁ (CZECHY)
KATRINE VOLSING (DANIA)
GRZEGORZ BRUSZEWSKI ESTRAGON & ALEX FREIHEIT/SIKSA (POLSKA)
RICARDO GOUVEIA BLAYER (PORTUGALIA)
MIRCEA ENESCU (RUMUNIA)
SZINESZ BOB (WĘGRY)

kuratorka: Natalia Malek
animacje: Ola Wasilewska

Przed performensem - slam poetycki, nagroda 500 zł
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Jazdów 12/2