Jewish Community Center zaprasza na wykład Piotra Pazińskiego pt. 'Czy Odyseusz był Żydem? Kilka uwag o cudzoziemcach w naszej kulturze'.

James Joyce, autor Ulissesa i twórca postaci węgiersko-irlandzkiego Żyda Leopolda Blooma, uważał Odyseusza za najpełniejszego i najbardziej uniwersalnego bohatera literackiego. Za francuskim filologiem Victorem Bérardem przyjmował, że odległym pierwowzorem greckiego herosa był nieznany nam z imienia Fenicjanin. Odys był zatem Semitą wśród Greków i Żydem wśród Irlandczyków. Oto człowiek wykorzeniony z dotychczasowej tradycji i świeżo zadomowiony w nowej, właśnie dominującej, który pozostaje obcym w obydwu znanych literackich wcieleniach: starożytnego żeglarza, który podaje się za herosa, oraz nowożytnego miejskiego włóczęgi, który uważa się za podróżnika. Jego obcość działa jak osobliwy kamerton – w kakofonii dźwięków składających się na naszą 'odwieczną' cywilizację pozwala usłyszeć te już niepamiętane, a przyniesione skądinąd – przez obcych, cudzoziemców, uchodźców – prawdziwych bohaterów tej historii. 

Piotr Paziński – pisarz, filozof, naczelny redaktor 'Midrasza', badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się Ulissesem Jamesa Joyce’a (książki 'Labirynt i drzewo', 2005 oraz przewodnik 'Dublin z Ulissesem', 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: 'Pensjonat' (2009) i 'Ptasie ulice' (2013). Laureat Paszportu Polityki i Europejskiej Nagrody Literackiej. Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Bywa także wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych. Niedawno opublikował zbiór esejów pt. 'Rzeczywistość poprzecierana'. Ostatnio w jego tłumaczeniu i z jego posłowiem ukazały się opowiadania Szmuela Josefa Agnona 'Przypowieść o skrybie i inne opowiadania'.

Limud to jedyne w swoim rodzaju żydowskie wydarzenie edukacyjne, gromadzące prawie tysiąc osób na warsztatach, wykładach i debatach, prowadzonych przez samych uczestników. 
 
Wstęp wolny.
 
Jewish Community Center
ul. Chmielna 9A