Zapraszamy na pokaz filmu pt. 'Dotknięcie anioła' (60’, 2015, Polska/Niemcy), fabularyzowanego dokumentu, laureata wielu prestiżowych nagród oraz promocję nowego, rozszerzonego wydania wspomnień Henryka Schönkera, na podstawie których powstał film.

Gośćmi spotkania po projekcji będą twórcy filmu: Marek Tomasz Pawłowski, reżyser i Małgorzata Walczak, producentka (Zoyda Art Production) oraz Maria Krawczyk z wydawnictwa Ośrodka KARTA. W trakcie wieczoru pokażemy również nagranie wideo, w którym specjalnie dla gości Domu Spotkań z Historią wystąpi mieszkający na stałe w Izraelu Henryk Schönker.

Henryk Schönker jest synem Leona Schönkera, artysty malarza i ostatniego przewodniczącego gminy żydowskiej w Oświęcimiu. 'Dotknięcie anioła', to niezwykła historia rodziny ocalałej z Holokaustu, opowieść o niezwykłych zbiegach okoliczności i ogromnej woli przeżycia. Autor, opierając się na świadectwach swojego ojca, opowiada również o Biurze Emigracyjnym w Oświęcimiu, mającym umożliwić Żydom wyjazd z terenów okupowanych przez III Rzeszę do Palestyny. Czy gdyby świat zachodni nie okazał się tak obojętny i zgodził się przyjąć Żydów, można by uratować tysiące istnień? W 2008 roku dr Artur Szyndler z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu odnalazł dokumenty potwierdzające istnienie Biura Emigracyjnego oraz plany emigracji, które tylko w pierwszym etapie mogły przynieść ratunek ponad 60 tysięcy Żydom.

Film 'Dotknięcie anioła ma znakomite recenzje, zdobył również wiele nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą. Był pokazywany w kinach polskich, europejskich oraz USA. Reżyser zastosował oryginalny język filmowy nazwany 'archikolażem'.

IV wydanie książki 'Dotknięcie anioła' (wyd. Ośrodek KARTA, ŻIH) zostało poszerzone o powojenną historię Schönkerów, w tym zmagania rodziny z Urzędem Bezpieczeństwa w latach 1945-55.

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Zoyda Art Production, Ośrodek KARTA.

Wstęp wolny.

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20

Wydarzenie na Facebooku