Festiwal Human Doc, Staromiejski Dom Kultury i Instytut Globalnej Odpowiedzialności zapraszają na pofestiwalowy pokaz filmu 'Gorączka złota' oraz dyskujsę prowadzoną przez Ewę Jakubowską-Lorenz z IGO.

'Gorączka złota' ('Gold fever'), reżyseria J.T. Haines, produkcja: USA, Gwatemala, Kanada/2016, czas trwania: 83 min. - film porusza problem wydobycia złota w Ameryce Łacińskiej. Budowa kopalni w Gwatemali uderza w najbiedniejszych i w środowisko naturalne. Rdzenni mieszkańcy i mieszkanki muszą toczyć walkę o swoją ziemię i bezpieczeństwo z wielkimi korporacjami. Film ilustruje w jaki sposób firmy przejmują kontrolę nad zasobami, a równocześnie pokazuje determinację i odwagę rdzennej ludności, która w imię obrony ziemi przed zniszczeniem gotowa jest narażać własne bezpieczeństwo a nawet życie.

Dokument wyróżniono nagrodą The 2013 Rigoberta Menchú Grand Prix na festiwalu First Peoples Festival w Montrealu. Został on doceniony za bezkompromisowość w ukazywaniu wyzysku i destrukcyjnego wpływu transnarodowego górnictwa na lokalne społeczności.

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Ideą Klubu jest pokazywanie filmów nie mieszczących się w powszechnej ofercie kinowej i telewizyjnej, obrazów zróżnicowanych i niebanalnych w swej treści, formie oraz stylistyce. Program spotkań obejmuje projekcję filmu a następnie dyskusję z twórcą danego obrazu lub autorytetem w dziedzinie kinematografii bądź poruszanego problemu.

Wstęp wolny.

Piwnica Largactil
Staromiejski Dom Kultury
Rynek Starego Miasta 2

www.sdk.pl