Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu 'Muzyka Wielu Kultur', na scenie wystąpi Buba Badjie Kuyateh & Bantamba.

Bantamba
To główny muzyczny projekt pochodzącego z Gambii Buby Badjie Kuyateh. Założeniem, które przyświecało Bubie przy tworzeniu tego zespołu było użycie tradycyjnego afrykańskiego instrumentu - (rodzaj harfy) wykorzystywany w nowy, świeży, autorski sposób.W dzieciństwie, w rodzinie afrykańskich griotów Buba poznał tradycyjny zachodnioafrykański repertuar związany z tym instrumentem, różne warianty wykonawcze z Gambii, ale też z sąsiednich krajów - Senegalu, Mali. Tworząc swój zespół Buba postanowił odejść od tradycyjnego podejścia do repertuaru by grać muzykę nowoczesną. Tak powstał zespół Bantamba, w którym wiodącą role gra afrykańska kora, ale całości obrazu dopełniają inne instrumenty: afrykański calebasse i djembe, latynoskie bongosy i conga oraz gitara basowa w sekcji rytmicznej, a w sekcji melodycznej klasyczna akustyczna i elektryczna gitara. Oprócz samych instrumentów, oryginalności Bantambie nadają muzycy, których korzenie muzyczne również są różne i którzy do muzyki zespołu wnoszą elementy latynoskie, jazzowe czy wręcz momentami brzmiące rockowo riffy.

Skład zespołu tworzą:
Buba Badjie Kuyateh - kora, voc,
Kuba Pogorzelski - calebasse, djembe, percussion,
Nikodem Bąkowski - conga, bongosy, percussion,
Piotrek Żak - bass,
Aleksander Sucharski - gitara

Buba Badjie Kuyateh
Wirtuoz instrumentu kora i kompozytor. Urodzony w 1982 roku w Gambii w szanowanej rodzinie griotów (muzyków), rozpoczął naukę gry na korze w wieku 7 lat.
’Jali Buba’ stał się jednym z najbardziej popularnych muzyków w Gambii występując ze swoją grupą Nyodemaa Band. Jest również nauczycielem kory oraz organizatorem muzycznych wypraw do Gambii. W 2012 roku przyjechał do Polski. Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska jest on artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem. Efektem tej fascynacji był jego pierwszy europejski projekt Buba Kuyateh Trio, którym zaprezentował się on szerszej publiczności. Niepowtarzalny dźwięk kory oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami, jak Maria Pomianowska, Alina Mleczko, Urna Chahar Tugchi, Stanisław Soyka, Kinior i inni. Buba współpracuje z Ruhaniyat Music Festival w Indiach jako solista oraz koncertując z uznanymi muzykami indyjskimi. Obecnie wraz z przyjaciółmi stworzył nowy projekt z pogranicza jazzu, funku i muzyki tradycyjnej – Bantamba.

Piotr Żak
Gitarzysta basowy, kompozytor, aranżer, w latach 2000 – 2015 współpracował z zespołem Szymon Wydra i Carpe Diem, z którym to nagrał dwie płyty, koncertował w kraju i za granicą, w 2014 utwór 'Duch', którego jest współkompozytorem towarzyszył serialowi 'M jak miłość', grał również w zespole Izabeli Trojanowskiej , z którą koncertował , z zawodu matematyk, w wolnych chwilach uczy matematyki w technikum.

Nikodem Bąkowski
Specjalizuje się w grze na instrumentach perkusji latynoskiej (congi, timbalesy, bongosy, batá). Uczył się m.in. na Kubie i w Brazylii, u takich sław perkusji jak: conga- Jesús Alfonso (Los Munequitos de Matanzas), Macho Calderón (Aguiri-Yo), Duniesky Barreto Pozo (Bamboleo, BuenaVista Social Club), Grupo Afrocuba de Matanzas, timbalesy- Ramsés Rodriguez Baralt (Ernán Lopéz Nussa, Chucho Valdes, Omara Portuondo, Pablo Milanes, Ibrahim Ferrer), bata- Carlos Miguel Perez Brito, José Osmel Torreo. W ostatnich latach współtworzy takie zespoły jak: Salsa Central, Gadająca Tykwa, Ritmodelia, The Dudes, Bitamina. Wielokrotnie współpracował z solistami i zespołami: Rey Ceballo y Calle Sol, Jose Torres y Salsa Tropical, Son de Cuba, Trio Son de Cuba, Noche de Boleros, DAAB, Milagros Abreu Machado, Paco Sarr, Mamadou Diouff, Ania 'Anya' Kostrzewska. Jako współaranżer i wykonawca bierze udział w projektach muzyki awangardowej i klubowej. Ma na koncie wiele występów estradowych i klubowych zarówno w Polsce jak i za granicą oraz wiele sesji nagraniowych. Od kilku lat współpracuje z Kubą Pogorzelskim ucząc się muzyki Afryki Zachodniej i tworząc wspólnie formację Strefa Rytmu oraz projekty łączące w sobie różne tradycje muzyczne. Właśnie taka mikstura różnych światów muzycznych dała początek zespołowi Buby Kuyateh - Bantamba. Nikodem prowadzi również działalność dydaktyczną w zakresie nauki gry na instrumentach perkusji latynoskiej w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy, w szkole perkusji etnicznej Strefa Rytmu oraz Szkole Tańców Karaibskich SHO.

Aleksander Sucharski
Gitarzysta jazzowy i rozrywkowy, absolwent Wydziału Jazzu na ZPSM im. Fryderyka Chopina 'Bednarska' w klasie prof. Piotra Lemańskiego. Od października 2016 student Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie gitary jazzowej u prof. Marka Kądzieli. Poza działaniem w Bantambie komponuje własne utwory utrzymane w estetyce jazz/fusion wraz ze swoim kwintetem. Uczestnik rozlicznych warszawskich jam sessions, działa również jako sideman w projektach popowo-wokalnych.

Kuba Pogorzelski
Perkusista grający na bębnach pochodzących z Afryki Zachodniej, socjolog i nauczyciel gry na djembe. Sztukę gry na tym instrumencie opanował w Afryce, gdzie oprócz gry poznawał i studiował lokalną kulturę. Bardzo często współpracował z afrykańskimi muzykami na warsztatach i licznych koncertach. Założyciel szkoły gry na etnicznych bębnach 'Strefa Rytmu' w Warszawie. Swoje doświadczenie i umiejętności wykorzystuje w kilku zespołach, jak Bantaba, Wielbłądy, Gadająca Tykwa, czy Ritmodelia. Stale współpracuje z wieloma artystami, teatrami i studiami muzycznymi.

www.youtube.com/watch?v=jw1d8J2eISo

Wstęp wolny.

Sala Kameralna
Staromiejski Dom Kultury
Rynek Starego Miasta 2

www.sdk.pl