Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na pokaz tureckiego filmu zatytułowanego 'Puszka Pandory'.

'Puszka Pandory' (oryg. 'Pandora'nın Kutusu'), produkcja: Turcja, Belgia, Francja, Niemcy, 2008 r., reżyseria: Yeşim Ustaoğlu, scenariusz: Yeşim Ustaoğlu, Selma Kaygusuz, gatunek: dramat, czas trwania: 112 min., język: turecki, napisy: polskie.

'Puszka Pandory', to  historia mieszkającej w Stambule rodziny – dwóch sióstr i brata, którzy na wieść o zaginięciu matki Nusret wyruszają na poszukiwania w okolice jej domu w górach. Po odnalezieniu staruszki zabierają ją do Stambułu. Tam okazuje się, że kobieta jest chora na Alzheimera i nie odnajduje się w wielkim mieście.

Główną rolę zagrała nieżyjąca już francuska aktorka, Tsilla Chelton, która zdobyła za tę kreację Srebrną Muszlę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Sam film z kolei, na tym samym przeglądzie przyniósł reżyserowi nagrodę główną (Złota Muszla 2008).

Przegląd filmów tureckich jest projektem towarzyszącym polsko-tureckiemu cyklowi wykładowemu 'Sześć wieków relacji polsko-tureckich'. Oprócz wykładów i debat na temat stosunków Polski i Turcji w sferze polityki, gospodarki i kultury, pragniemy pokazać widzom mało znane w Polsce współczesne kino tureckie ostatnich lat.

Wstęp wolny.
Obowiązuje rejestracja: w Punkcie Informacji zamkowej, telefonicznie: 22 35 55 170 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Sala Kinowa (Odczytowa)
Zamek Królewski
plac Zamkowy 4