Słynny czeski artysta Jiří David bierze udział w grupowej wystawie w prestiżowej Galerii Le Guern, którą również reprezentuje. Wystawa do wnętrza Galerii Le Guern obejmuje nowe prace artystów stworzone specjalnie na wystawę z myślą o ich pokazaniu w dobrze im znanym pomieszczeniu, jak również starsze prace inspirowane architekturą prywatnych i publicznych przestrzeni. Osobną grupą prac są fotografie przedstawiające elementy architektury i motywy wizualne korespondujące z wnętrzem Galerii Le Guern. Modułowość, rytmiczność i powtarzalność motywów pojawiająca się w wielu dziełach jest wspólnym czynnikiem łączącym prace zrealizowane w oparciu o różne metody i techniki.


Wnętrza zaskakują wyglądem i atmosferą, funkcjonalnością lub jej brakiem. Niektóre sprawiają wrażenie stworzonych dla ludzi, inne przypominają bardziej fantazje architektoniczne ucieleśnione w trzech wymiarach. Determinują zachowania ludzi, wymuszają kierunki ruchu, sprawiają, że człowiek czuje się w nich dobrze lub niekomfortowo. Wnętrza galeryjno-muzealne są szczególnym typem przestrzeni zaprojektowanej dla sztuki, wpisującej ją w konkretną sytuację przestrzenną. Niektóre utrzymane w duchu białego sześcianu podporządkowują się sztuce, która w domyśle ma zostać jak najlepiej zaprezentowana w warunkach neutralnych, niezakłóconych czynnikami z zewnątrz.Galeria Le Guern, która od początku swojego istnienia mieści się w secesyjnej kamienicy przy ul. Widok, stale zaskakuje widzów metalową podłogą, nietypową zarówno dla pomieszczeń wystawowych jak i stylistyki wnętrz początku XX wieku. Złożona z kwadratowych modułów wykonanych ze stopu metalu w kolorze srebrno-szarym nadaje charakter całemu wnętrzu. Teoretycznie minimalistyczna i neutralna dominuje nad pozostałymi powierzchniami pomieszczenia wystawowego. To ona stała się inspiracją dla wielu indywidualnych wystaw, w tym prezentacji o charakterze site-specific, oraz punktem wyjścia dla zorganizowania wystawy Interior.


Artyści: Tomek Baran, Tomasz Ciecierski, Jiří David, Marta Deskur, Alice Gaskon, Pravdoliub Ivanov, C.T. Jasper, Robert Maciejuk, Tadeusz Rolke, Simone Rueß, Włodzimierz J. Zakrzewski, Natalia Załuska


Kurator wystawy: Michał Jachuła
Informacja o wydarzeniu

Galeria Le Guern
Widok 8