Zespół, złożony z czwórki Polaków, inspiruje się klasyczną muzyką osmańską. W repertuarze zespołu usłyszymy klasyczne instrumentarium osmańskie – rebab (instrument będący rzadkością nawet w Turcji), riqq, daff, tar (bębny), kanun (bliskowschodnią cytrę), lutnię oud, nej (flet), a nawet duduk (obój).
 
Jedną z najbardziej znaczących inspiracji w pracy twórczej Naneli Lale jest postać Santuri Ali Ufki, znanego też jako Wojciech Bobowski – muzyka, poety, malarza i tłumacza dyplomatycznego żyjącego i tworzącego w XVII wieku na dworze sułtańskim. Swoją młodość spędził we Lwowie, gdzie uczył się sztuki organowej. Tam został złapany w niewolę przez Tatarów i sprzedany na dwór sułtana Murada IV. Jego utwory muzyczne często określano jako jedne z najważniejszych w muzyce osmańskiej tamtego okresu. Jest autorem Psałterza Osmańskiego składającego się z 34 hymnów.

Do polskich elementów wykorzystywanych przez zespół należy ludowy instrument – suka biłgorajska.
Gra się na niej starą techniką nazywaną paznokciową, występującą właśnie na terenach imperium osmańskiego m.in. Turcji, Grecji i Bułgarii. Jest to jedna z niewielu rzeczy łączących Polskę z muzyką wschodnią.

Skład zespołu:
Helena Matuszewska -rebab, suka biłgorajska
Hubert Połoniewicz – kanun
Wojtek Lubertowicz – riqq, bendir, duduk, ney
Mateusz Szemraj – ud, perdesiz gitar


Bilety: 25zł / 20zł

Muzeum Azji i Pacyfiku,
ul. Solec 24

www.muzeumazji.pl