Gościem kolejnego spotkania z cyklu poświęconego pracy reporterów będzie Mateusz Janiszewski. Nad jego książką o Timorze Wschodnim 'Dom nad rzeką Loes' będziemy rozmawiać o (nie)możliwości opisu społeczeństw zniszczonych długotrwałym doświadczeniem przemocy, o mariażu reportażu z literaturą, o europocentryzmie i etyce dokumentalisty.

O książce ze strony wydawcy: Mateusz Janiszewski pracował w Timorze Wschodnim jako lekarz wolontariusz. Owocem jego pobytu na wyspie jest 'Dom nad rzeką Loes', książka tajemnicza i pełna niepokoju. Timor w jego oczach to kraj, który mimo niedawno odzyskanej niepodległości wciąż pozostaje zniewolony – z proindonezyjskimi politykami walczy słaba opozycja, stacjonujące na wyspie wojska ONZ nie umieją zapobiec częstym zamieszkom, a europejskie organizacje humanitarne dbają głównie o własne interesy. Prawdziwy Timor można zobaczyć dopiero, gdy spojrzy się komuś w oczy, w klinice, opatrując rany uczestników walk ulicznych, obserwując skomplikowane relacje międzyludzkie, przyglądając się starym, animistycznym rytuałom odprawianym nad chorymi. Bo Timor to nie tylko kraj pełen przemocy i cierpienia.

Mateusz Janiszewski – urodzony w 1975 r. w Łodzi. Zajmuje się chirurgią urazową, pracował m.in. w Timorze Wschodnim i w Tybecie. Od kilkunastu lat publikuje książki i opowiadania pod kilkoma pseudonimami (m.in. w 'Lampie', 'Nowej Fantastyce', 'Techstach'), tłumaczy książki W.S. Burroughsa i Hakima Beya, na stałe współpracuje z magazynem 'Trans:wizje'. Płetwonurek, ultramaratończyk, podróżnik i żeglarz, do tej pory odwiedził kilkadziesiąt krajów, przepłynął Atlantyk i uczestniczył w rejsach za koło podbiegunowe. Członek kolektywów artystycznych Wspólnota Leeeżeć i Ashaver220. 'Dom nad rzeką Loes' jest jego pierwszą książką wydaną pod własnym nazwiskiem.

'Zawód: reporter' - cykl spotkań z najlepszymi młodymi polskimi reporterami. Reporterzy zaprezentują unikalne materiały związane z ich książkami (fotografie, fragmenty filmów, nagrania dźwiękowe), które pozwolą nam głębiej doświadczyć opisywanej przez nich rzeczywistości.
Spotkania poprowadzi Rafał Grzenia - pisarz, współautor książki reportażowej 'Sura' dotyczącej wojny i rewolucji w Syrii.

Wstęp wolny.

Sala Widowiskowa
Służewski Dom Kultury
ul. Bacha 15

www.sdk.waw.pl