Ambasada Japonii w Polsce i Staromiejski Dom Kultury zapraszają na pokazy filmów japońskich w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmów Nieobecnych.

17 stycznia 2017 r. godz. 19:00

'Ogród słów'
reż. Makoto Shinkai; Japonia 2013; czas trwania: 43 min.

Nastoletni Takao marzy o tym, by zostać szewcem. Często przychodzi do swojego ulubionego ogrodu i projektuje tam buty. Pewnego dnia spotyka starszą o kilkanaście lat Yukino. Okazuje się, że zawsze podczas deszczu zamiast iść do pracy lub szkoły, oboje przychodzą do tego samego miejsca w ogrodzie. Kobieta jest zafascynowana pasją chłopaka i szybko się z nim zaprzyjaźnia. Wkrótce tworzy się między nimi niezwykła więź.

Po projekcji odbędzie się dyskusja. 


24 stycznia 2017 r. godz. 19:00

'Tu zawsze świeci słońce'
reż. Takashi Yamazaki; Japonia 2005; czas trwania: 142 min.

Ostatnia część przeboju kinowego 'Always. Sunset on Third Street'. Jest rok 1964 i cała Japonia szykuje się do wielkiego wydarzenia, jakim są letnie igrzyska olimpijskie w Tokio. W stolicy powstają nowoczesne budynki i drogi. W cieniu tych wydarzeń swoim biegiem toczy się życie bohaterów. Pisarz Chagawa i jego żona Hiromi rozbudowują dom, by stworzyć przestrzeń do nauki dla ich nastoletniego adoptowanego syna Junnosuke. Ten jednak choć uczy się pilnie, skrycie marzy o karierze pisarskiej. Syn państwa Suzuki, właścicieli dobrze prosperującego warsztatu samochodowego, bardziej niż rodzinnym biznesem interesuje się kulturą popularną i chce zostać muzykiem. Z kolei urocza pracownica Mutsuko kieruje coraz więcej swojej uwagi w stronę młodego przystojnego lekarza…
Film jest ciepłą i nieco nostalgiczną opowieścią o Tokio w latach 60., która na przemian wzrusza i rozśmiesza. Cieszy także oko starannie odtworzonymi widokami japońskiej stolicy sprzed przeszło 50 lat.

Po projekcji odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi dr Jakub Karpoluk – kulturoznawca i japonista, adiunkt na Wydziale Kultury Japonii oraz Wydziale Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Absolwent Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW (mgr.) oraz Instytutu Sztuki PAN (dr). W centrum jego zainteresowań badawczych znajdują się teatr i kino japońskie. Stypendysta Japan Foundation oraz IS PAN, studiował na Uniwersytecie Waseda, w Tokio, wielokrotnie odwiedzał Japonię w celach naukowych i artystycznych. Studiuje praktycznie teatr nō w szkołach Kanze, Kita i Shimogakari Hōshō. Realizował i występował w spektaklach nō w Japonii, Polsce i Niemczech, m.in. w Teatrze Tessenkai w Tokio, w Teatrze Studio w Warszawie i w Bawarskim Teatrze Narodowym w Monachium. Członek Polskiego Stowarzyszenia Badań Japonistycznych oraz International Federation for Theatre Research.

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Ideą Klubu jest pokazywanie filmów niemieszczących się w powszechnej ofercie kinowej i telewizyjnej, obrazów zróżnicowanych i niebanalnych w swej treści, formie oraz stylistyce. Program spotkań obejmuje projekcję filmu, a następnie dyskusję z twórcą danego obrazu lub autorytetem w dziedzinie kinematografii bądź poruszanego problemu.

Wstęp wolny.

Piwnica Largactil
Staromiejski Dom Kultury
Rynek Starego Miasta 2

www.sdk.pl