Duński Instytut Kultury i Wydawnictwo Naukowe Scholar zapraszają na promocję książki Włodzimierza Hermana 'Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża i dygresje' z udziałem autora oraz aktorów Ewy Dałkowskiej i Edwarda Lubaszenki.
Włodzimierz Herman opowiada o swoim życiu i fascynacji przenikaniem się dwóch kultur, polskiej i żydowskiej, z których się wywodzi. Opowieść tę ilustruje własnym przekładem dramatu 'Dybuk' An-skiego. Czytelnik odnajdzie w tej książce obraz świata, którego już nie ma, lecz który żyje nadal w ludzkiej pamięci, w malarstwie, muzyce, w dziełach literackich i w dalszym ciągu wpływa na stosunki polsko-żydowskie.
'...Tekst Hermana to bardzo osobista relacja. Zainteresowanie skomplikowanym problemem subtelnie określanej tożsamości musiało się u niego pojawić w bardzo wczesnym wieku i chyba nigdy go już nie opuściło: oddziaływało na jego życie, wytyczając te »drogi« i »bezdroża«, pobudzając teraz do nie wyłącznie książkowych »dygresji« formujących'. (z Posłowia prof. dra Ryszarda Stemplowskiego)
Włodzimierz Herman, ur. w 1937 r., ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserię w PWST w Warszawie, reżyser i kierownik artystyczny Studenckiego Teatru Kalambur we Wrocławiu (1962-1968). W 1970 r. na fali politycznego antysemityzmu wyemigrował do Danii. Reżyserował m.in. na scenach Teatru Królewskiego w Kopenhadze, przygotowywał słuchowiska dla Teatru Duńskiego Radia. Pracował też w Nowym Jorku, Moskwie, Budapeszcie i w Szwecji. W 2000 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi za wkład w polską kulturę i promowanie polskiego teatru za granicą.
Po przejściu na emeryturę nadal uczestniczy w życiu kulturalnym i teatralnym oraz udziela się w środowisku polskim i żydowskim Danii. Opublikował pierwszy przekład z języka jidysz na duński sztuki 'Dybuk. Między dwoma światami' An-skiego (Multivers, Kopenhaga 2012). Zaprezentował w Warszawie w 2014 r. swój filozoficzno-literacki kabaret 'Kierkegaard, czyli z papierów jeszcze żyjącego' (produkcja Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce). Jego książkę 'Filozof na scenie, czyli moja przygoda teatralna z Kierkegaardem. Wrocławska nostalgia' wydano we Wrocławiu (ATUT 2015).
Duński Instytut Kultury
ul. Piękna 31/37 (na tyłach dawnej księgarni MDM - dojście od ul. Koszykowej lub Lwowskiej)