Żydzi odegrali kluczową rolę w propagowaniu psychoanalizy w polskich środowiskach inteligenckich począwszy od pierwszych lat XX wieku. Na zjazdach polskich neurologów, psychologów i psychiatrów w Warszawie (1909) oraz w Krakowie (1912) wygłoszono kilkanaście referatów na temat psychoanalizy Freuda i Junga, odbyły się też gorące dyskusje na ten temat, co było fenomenem w skali europejskiej.
W okresie międzywojnia zainteresowanie psychoanalizą w polskim środowisku lekarskim nadal było ogromne. Znajdowały one też zwolenników w kręgach literaturoznawczych. Psychoanalizę uprawiano w Szpitalu Starozakonnych na Czystem w Warszawie, zaś kluczową postacią był Gustaw Bychowski, bodaj najwybitniejszy psychoanalityk międzywojnia. Oryginalną wersję psychoanalizy wypracował Roman Markuszewicz, który jako jeden z niewielu polskich psychiatrów pochodzenia żydowskiego przeżył Holokaust. Większość znalazła śmierć w gettach i w obozach zagłady. Dzieła zniszczenia dopełnił komunizm, gdzie psychoanaliza była traktowana jako wsteczna klasowo teoria burżuazyjna.
Wykład wygłosi prof. Paweł Dybel z Instytutu Filozofii i Socjologii UP w Krakowie oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Jego główne obszary badań to filozofia współczesna, teorie psychoanalityczne i filozofia polityczna. Autor wielu publikacji po polsku, niemiecku i angielsku. Stypendysta m.in. Thyssen Stiftung, Alexander von Humboldt Stiftung, DAAD, DFG, The Kosciuszko Foundation, The British Academy, Institut fűr die Wissenschaften vom Menschen.
Wstęp wolny!
Muzeum Historii Zydów Polskich POLIN
ul. Anielewicza 6