Kiedy świat szeroko pojętego Zachodu mówi o islamie, naczelnym tematem, zaraz obok terroryzmu i radykalizmu, jest kobieta. Świat muzułmański w całej swojej rozpiętości i różnorodności dostarcza nam wielu kontrowersji – zakaz prowadzenia samochodu przez kobiety w Arabii Saudyjskiej, nakaz zakrywania twarzy w Afganistanie w czasie panowania Talibów, zabójstwa honorowe w Pakistanie, przekraczający 50% poziom analfabetyzmu wśród Arabek, obrzezanie dziewczynek w Indonezji. Jednocześnie arabiści zgodni są co do tego, że pojawienie się islamu na terenach Arabii rewolucyjnie poprawiło pozycję kobiety, zaś samego Muhammada z czystym sumieniem można nazwać największym feministą swoich czasów.


To kobiety były pierwszymi muzułmankami. To one, aż w 16% były wiarygodnymi przekazicielkami historii o życiu i wyborach moralnych proroka, zaś święta księga islamu poświęca prawom im należnym cały rozdział zatytułowany „Kobiety”. Feminizm muzułmański, którego tekstem programowym jest właśnie
Koran, zaś mandat do walki o równouprawnienie wyciąga z nauk proroka, twierdzi, że najlepszym narzędziem do walki z opresją kobiet na świecie jest szczera wiara i postępowanie zgodnie z naukami islamu.

Gdzie więc leży prawda? Jaką rolę naprawdę odegrały kobiety w historii narodzin i ekspansji islamu? Kim są współczesne muzułmanki? Czy łamanie praw kobiet w krajach muzułmańskich jest spowodowane opresyjną religią islamu, czy też czymś zupełnie z islamem niezwiązanym? Czy islam upadla, czy wyzwala kobiety? Czy islam i feminizm mogą współistnieć?

Wykład jest próbą odpowiedzi na te wszystkie pytania, oddzielenia stereotypów od prawdy, medialnych sensacji od realiów. Słuchacze będą mieli okazję poznać historie kobiet związanych z początkami tej religii, przeanalizować prawa i obowiązki kobiet wynikające z jej nauczania oraz zastanowić się na współczesnym wizerunkiem muzułmanki.

Wykład poprowadzi mgr Blanka Rogowska – absolwentka socjologii ze specjalizacją gender studies oraz stosunków międzynarodowych ze specjalizacją orientalną. Zajmuje się szeroko pojętym światem współczesnego islamu, w szczególności kwestiami kobiecymi, feminizmem muzułmańskim, przeobrażeniami islamu w ponowoczesności. Współtwórczyni wielu wydarzeń o charakterze popularnonaukowym. Współpracuje między innymi z Oddziałem Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Uwagi:
Wykład odbędzie się w sali modlitewnej, słuchaczy będzie obowiązywać zdjęcie obuwia. Ze względu na przestronne wnętrza w budynku może być chłodno.
OKM dysponuje małym parkingiem, najlepiej przyjechać komunikacją.


Wstęp wolny

Ośrodek Kultury Muzułmańskiej (sala modlitewna)
ul. Bohaterów Września 23 (wejście od Al. Jerozolimskich)

Wydarzenie na Facebooku