W najbliższy czwartek zapraszamy na pokaz slajdów 'Syberia – Long Walk Plus Expedition'  autorstwa Tomasza Grzywaczewskiego.

Dzikie miejsca, niezwykli ludzie, niebezpieczeństwo – ekstremalna wyprawa z Jakucka na Syberii przez tajgę, Buriację, Mongolię, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, Himalaje, Nepal, Indie, do Kalkuty.

Tomasz Grzywaczewski wraz z dwoma kolegami współorganizował i uczestniczył w 2010 roku w trwającej sześć miesięcy wyprawie 'Long Walk Plus Expedition', śladami bohaterów legendarnej i poruszającej książki Sławomira Rawicza -- 'Długi Marsz'. Autor opisał w niej brawurową ucieczkę z syberyjskiego łagru i wielomiesięczną, bohaterską wędrówkę w pogoni za wolnością przez Syberię, pustynię Gobi, Tybet, aż do Indii. Zainspirowani wydarzeniami sprzed pół wieku młodzi mężczyźni – Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż – postanowili jako pierwsi polscy dziennikarze odwiedzić Glińskiego, nakręcić o nim film dokumentalny (z pomocą reżysera Marcina Mamonia) i wyruszyć na ryzykowną wyprawę przez Azję śladami swojego bohatera i jego towarzyszy.
Współczesna wyprawa wiodła trasą uciekinierów sprzed 70 lat. Młodzi ludzie zdecydowali pokonać drogę pieszo, na koniach i rowerach oraz łodziami. Pognała ich do tego chęć przygody, sprawdzenia się i poczucie, że robią coś ważnego.
Pragnęliśmy przywrócić pamięć o tej niezwykłej historii, a także oddać hołd wszystkim Polakom, zesłanym na 'nieludzką ziemię'.

Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w post-sowieckich państwach nieuznawanych. Redaktor naczelny magazynu 'Koncept'. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 –wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zw. Drogą Umarłych. Uczestnik wyprawy do Kamerunu 'Vivat Polonia 2016', śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego. Stały współpracownik Onetu i magazynu 'Podróże'. Publikował m.in. we 'Wprost', 'Rzeczpospolita Plus Minus', 'Do Rzeczy', 'Nowej Europie Wschodniej', 'Gościu Niedzielnym', 'Kontynentach'. Autor książki 'Przez dziki Wschód', nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r. oraz 'Życie i śmierć na Drodze Umarłych' (2015 r). Obecnie pracuje nad książką reportażową poświęconą post-sowieckim państwom nieuznawanym.

Pokaz odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań 'Slajdy In Mundo w Lunie'.

'Slajdy In Mundo' w kinie Luna

6 października rozpoczęła się 4. edycja spotkań z podróżnikami 'Slajdy In Mundo w Lunie'. W kolejne czwartki o godz. 19.00 sala kina Luna zapełni się pełnymi pasji opowieściami ze świata i fascynującymi fotografiami. Jukon, Patagonia, Syberia, Himachal Pradesh, Sudan Południowy – to tylko niektóre regiony, o których opowiedzą podróżnicy podczas tegorocznej edycji slajdów podróżniczych 'In Mundo'. W programie także Wielki Szlak Himalajski, afrykańska odyseja, transameryka, rowerowe wyprawy na krańce świata, polska ekspedycja naukowo-filmowa do Królestwa Lo oraz kulisy pracy fotografa National Geographic.

Wstęp: 16 zł. 
Przedsprzedaż biletów przez Internet: www.kinoluna.pl oraz osobiście w kasie kina Luna.

Kino Luna
ul. Marszałkowska 28

http://slajdypodroznicze.pl/slajdy-w-lunie/

Facebook