Staromiejski Dom Kultury i Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu zapraszają na pokaz filmu 'Mardaani' (Nieustraszona). Pokaz poprzedzi prelekcja na temat portretów kobiet w indyjskiej kinematografii.

'Mardaani' (Nieustraszona)
reż. Pradeep Sarkar, Indie 2014, czas trwania: 2 h

Shivani Shivaji Roy (Rani Mukerji) jest odważną i oddaną policjantką zaangażowaną w walkę z handlem ludźmi. Gdy zostaje porwana kilkunastoletnia dziewczynka Pyaari, Shivani wpada na trop organizacji przestępczej, którą kieruje Karan Rastogi (Tahir Raj Bhasin). Rozpoczyna pełną niebezpieczeństw walkę o uwolnienie wykorzystywanych seksualnie kobiet. Film 'Mardaani' podejmuje trudny temat handlu ludźmi i zmuszania do prostytucji; stanowi również portret odważnej kobiety, która świadoma swojej siły, z determinacją walczy, by osiągnąć cel.

Przed filmem zapraszamy na prelekcję Darii Dulok, która opowie o portretach kobiet w indyjskiej kinematografii i ich prototypach z hinduskiej mitologii.

Daria Dulok – badaczka kultury Indii, indyjskich widowisk teatralnych i kinematografii, tłumaczka języka hindi. Prowadzi wykłady dla studentów i słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku. W Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu prowadzi Dyskusyjne spotkania z kinem indyjskim i popularnonaukowe wykłady o kulturze Indii.

Pokaz odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmów Nieobecnych SDK oraz cyklu Dyskusyjnych spotkań z kinem indyjskim organizowanych przez Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu.

Pokaz filmu możliwy dzięki uprzejmości i pomocy Pana Abhijeet Singh Baghel z 'Film Village', któremu serdecznie dziękujemy za udostępnienie kopii. 

Wstęp wolny.

Piwnica Largactil
Staromiejski Dom Kultury
Rynek Starego Miasta 2

www.sdk.pl