Katedra Języków i Kultur Afryki UW i Staromiejski Dom Kultury zapraszają na DNI AFRYKI 2017.

Dniom Afryki towarzyszą wystawy:
*Madagaskar – zapomniany świat - zdjęcia Cezarego Filewa – Galeria Wyjście Awaryjne, Staromiejski Dom Kultury w dniach 15-31 maja
*Mowa tkanin: wschodnioafrykańskie kangi - Pałac Kazimierzowski UW w dniach 15-31 maja

Wykłady w Katedrze Języków i Kultur Afryki,
Wydział Orientalistyczny, s. 208
Kampus Centralny, Krakowskie Przedmieście 26/28

- 9.05. g. 15.00 - Przeciw wykluczeniu: o dwujęzyczności w afrykańskiej szkole - dr Eugeniusz Rzewuski:
- 11.05. g. 11.20 - Street Art w Kenii - Paulina Zając
- 15.05. g. 14.45 - Rwanda, obowiązek pamięci - obraz ludobójstwa w literaturze - dr Ewa Kalinowska
- 19.05. g. 13.00 - Wyspa Gorée - historia a siła symboli - dr Ewa Kalinowska

Wydział Orientalistyczny, s. im. Schayera, I piętro
Kampus Centralny, Krakowskie Przedmieście 26/28
- 23.05. g. 9.00-18.00 Africa Days Workshop: Language and Culture Interface
Program: http://www.afrykanistyka.uw.edu.pl/aktualnosci/dni-afryki-2017

Wydarzenia w Staromiejskim Domu Kultury, Rynek Starego Miasta 2

- 8.05. g. 19.00 – Ngugi Wa Thiong’o - w cyklu „Kultury i postaci Afryki”
Ngugi Wa Thiong’o jest nie tylko jednym z najznamienitszych pisarzy nie tylko kenijskich, lecz w ogóle afrykańskich. Przez ostatnie lata wymieniany w czołówce pisarzy, którym ma zostać przyznana Literacka Nagroda Nobla. Na spotkaniu poświęconym jego twórczości, poznamy wyjątkową historię człowieka, który z pisarza tworzącego w języku angielskim, stał się twórcą piszącym w rodzimym języku kikuju. Pochylimy się nad jego najważniejszymi publikacjami, z których dwie zostały przetłumaczone na język polski i wydane w naszym kraju, ale nie ograniczymy się do nich, gdyż wachlarz twórczości autora jest niespotykanie szeroki – to autor powieści, sztuk teatralnych, opowiadań (również dla dzieci), a także esejów i krytyk literackich.
Prowadzenie: Maria Piotrowska, Katedra Języków i Kultury Afryki UW

- 9.05. g. 19.00 – klasyki AfryKamery – pokaz filmowy

- 13.05. g.17.00 – Wieczór tunezyjski
Tunezja to kraj arabski, leżący w północnej Afryce. Choć jest oddalony od europejskiej wyspy Sycylii zaledwie o 50 km i europejskie wpływy są tam widoczne, to Tunezja wciąż zachwyca wyjątkową atmosferą, pięknymi krajobrazami, oryginalną kuchnią i tak różnymi od europejskich tradycjami.

Jeśli chcecie się wybrać w niecodzienną podróż do Tunezji, nie ruszając się nawet z Warszawy, zapraszamy na Wieczór Tunezyjski!
W podróż zabierze nas polsko-tunezyjska para, Adriana Palińska-Saadi i Samir Saadi z Jasmin – Stowarzyszenia Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej, a na uczestników będą czekały wyjątkowe atrakcje. Uczestnicy wspólnej tunezyjskiej wyprawy będą mieli niebywałą okazję, by m.in.: dowiedzieć się czegoś więcej na temat Tunezji i jej kultury; posmakować Tunezji, poznać jej kuchnię i spróbować tradycyjnych dań; poczuć się jak Tunezyjczyk czy Tunezyjka, przymierzając tunezyjskie stroje.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona.

- 15.05. g. 19.00 – Muzyka współczesnego Malawi: między leczniczymi rytmami a dyskoteką – dr Piotr Cichocki

We wschodniej Afryce muzyka spełnia bardzo ważną rolę. Dźwięk może leczyć, pozwalać na komunikację między ludźmi, odgrywać polityczną rolę a przede wszystkim zawsze porywa do tańca. Dr Piotr Cichocki opowie o malawijskiej muzyce na przykładzie twórczości czterech artystów: tradycyjnego tancerza Emmanuela Ngwiry z grupy Kukaya, pieśniarki gospell Marii Nundwe, raperskiego kolektywu BlackFace Family i niezależnej grupy Tonga Boys. Prelegent zaprezentuje nagrania, zdjęcia i materiały video zebrane podczas wielomiesięcznych badań terenowych w północnym regionie Malawi.

Prowadzenie: dr Piotr Cichocki, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW/Stowarzyszenie 1000HZ

- 16.05. g. 19.00 – klasyki AfryKamery – pokaz filmowy

- 18.05. g.19.00 – Kazimierz Nowak i jego Afryka – Dominik Szmajda i Elżbieta Stańczyk

„Odkrywanie Nowaka” - podróż po spuściźnie literackiej i fotograficznej Kazimierza Nowaka - Dominik Szmajda

Pięć lat afrykańskiej wyprawy zaowocowało niezwykle bogatym zbiorem tekstów - reportaży, prywatnej korespondencji oraz fotografii. Znaczna część z tych materiałów została już opublikowana w postaci kilku książek, a pozostała część czeka na swoją kolej.
O bogatym archiwum po Kazimierzu Nowaku opowie Dominik Szmajda

Autor jest Prezesem Fundacji im. Kazimierza Nowaka, współwłaścicielem Wydawnictwa Sorus, a także redaktorem książki „Kochana Maryś! Listy z Afryki”. Z pasji podróżnik, jeden z liderów Sztafety Afryka Nowaka.

„Podróżnik jako badacz kultury. Kazimierza Nowaka afrykańskie safari” - Elżbieta Stańczyk

Autorka podzieli się wynikami swojej pracy badawczej dotyczącej Afryki lat 30-tych XX wieku, Afryki, na którą krytycznym okiem patrzył Kazimierz Nowak, którą opisywał i utrwalił na licznych fotografiach, dziś mających niezwykle cenną wartość dokumentacyjną. Mottem przewodnim będą słowa podróżnika, który w jednym ze swoich reportaży pisał:

"Są dwie Afryki, jedna na pokaz i ta druga, trudna i niebezpieczna, w której jak na dłoni czytać można prawdę.
Widziałem obie. Ta druga kamieniem przygniotła pierś, a im dłużej z nią obcuję, tym więcej szczegółów chwytam. Lecz komu je opowiedzieć?"

Opowie o Afryce wymagającej, Afryce zmieniającej się i proroczych wizjach Nowka, który patrząc na jej wyzysk i traktowanie tubylców, trafnie przewidział zrywy niepodległościowe w latach późniejszych."

Elżbieta Stańczyk - studentka Etnologii i Antropologii kulturowej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorką pracy licencjackiej pt. "Podróżnik jako badacz kultury. Kazimierza Nowaka afrykańskie safari" obronioną na kierunku Kulturoznawstwo na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie. Obecnie kontynuuje "Nowakowe" badania w powstającej pracy magisterskiej.

- 19.05. g.19.00 – 7 cudów Senegalu – dr. Ewa Kalinowska
„7 cudów Senegalu” to przedstawienie kilku interesujących miejsc w tym najbardziej na zachód wysuniętym krańcu Afryki. To miejsca specjalne, niezwykłej urody, jednocześnie bardzo ciekawe. Wybór jest subiektywny, choć nie do końca, jako że trzy z prezentowanych
„obiektów” są już wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a dla jednego procedura wpisu jest w toku. A ostatni „obiekt” będzie pewnego rodzaju niespodzianką…

Prezentacji będzie towarzyszyć wspólne spożywanie napojów senegalskich – najbardziej znanego i popularnego, bissapu (z kwiatów hibiskusa), oraz niemniej znanego i cenionego, bouye’a (z owoców baobabu).
Prowadzenie - dr Ewa Kalinowska

***
AFRYKAŃSKI WEEKEND KULTURALNY
w ramach Festiwalu AfryKamera- www.afrykamera.pl
20 maja 2017
g. 11.00 Galimoto – kenijskie zabawki dla dzieci
g. 13.30 Warsztat biżuterii afrykańskiej - zapisy
g. 15.00 Zrób swoją oryginalną koszulkę na festiwal – warsztat - - zapisy
g. 16.00 Plakaty filmowe z Ghany – spotkanie
g. 18.30 “Mity i postaci Afryki w komiksie” – promocja albumu
g. 20.00 - Nocne pokazy filmowe - teledyski

21 maja 2017
g. 11.30 Dzieci z wosku – bajki afrykańskie
g. 13.30 Recyklingowe afro-torebki - zapisy
g. 15.30 Maluchem przez Afrykę - Arkady Fiedler
g. 17.30 Legendy kina Afryki – Djibril Diop Mambety
g. 19.00 The Badji Band - Rytmy Afryki - koncert

***
- 29.05. g.19.00– warsztaty językowo-kulturowe: hausa i amharski

JĘZYK HAUSA jest używany w Nigerii, Nigrze, Czadzie oraz innych państwach Afryki Zachodniej. Hausańczycy słyną z kultury handlowej, rzemiosła, np. tkactwa i wzornictwa oraz literatury i kultury popularnej. Uczestnicy poznają także podstawowe zwroty w tym tonalnym języku np. powitania, przedstawianie się, przysłowia oraz nazwy tradycyjnych potraw i strojów. Warsztat będzie także okazją do posłuchania hausańskiej muzyki filmowej Kanywood oraz przyjrzenia się bogactwu kulturowemu Hausańczyków!

Prowadzenie: Patrycja Kozieł (Katedra Języków i Kultur Afryki UW, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN)

JĘZYK AMHARSKI
Etiopia to kraj niezwykle zróżnicowany kulturowo i językowo. Oprócz urzędowego języka amharskiego używanego głównie przez Amharów oraz mieszkańców miast, istnieje około 80 innych języków. W powszechnym użyciu jest też język angielski. W Etiopii funkcjonują trzy systemy zapisów - alfabet łaciński, pismo arabskie oraz etiopski sylabariusz. W czasie warsztatów zamienimy się przez chwilę w etiopskich uczniów i będziemy mieli możliwość poznania pisma etiopskiego w praktyce. Zobaczymy jak wyglądają etiopskie książki, czasopisma czy szyldy sklepowe.

Poznamy także podstawowe zwroty używane na co dzień np. powitania, życzenia itp. Dowiemy się co powiedzieć gdy ktoś obok nas kichnie lub będzie zmartwiony. Spróbujemy także wspólnie zamówić etiopską kawę i kupić bilet na autobus. Może nawet uda się nam coś wspólnie zaśpiewać i zatańczyć?

Będziemy również przeliczać czas. Dowiemy się, dlaczego w Etiopii jest obecnie 2009 rok, a do Sylwestra zostało niecałe pół roku. Przyjrzymy się także etiopskim zegarkom, które są nieco inaczej ustawione niż w Polsce.

Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych zdobyciem praktycznych informacji o Etiopii oraz do tych, którzy planują swoją podróż do tego kraju.

- 30.05. g.19.00 – Kobiety Afryki

- 31.05. g. 19.00- warsztaty językowo-kulturowe: suahili i somalijski

JĘZYK SUAHILI
Jeśli chcesz dowiedzieć się co tak naprawdę znaczy "hakuna matata" i dlaczego Rafiki z Króla Lwa był tak dobrym przyjacielem - przyjdź na warsztaty języka suahili! Jednak to nie wszystko - możesz liczyć też na ciekawostki dotyczące kultury Waswahili! Co jedzą, w co się ubierają, jak żyją?
Prowadzenie: Katarzyna Zychla, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego

JĘZYK SOMALIJSKI
Prowadzenie: Elmi Abdi, Fundacja dla Somalii

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE WYDARZENIA
zapisy:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje: www.sdk.pl, www.afrykanistyka.uw.edu.pl

Staromiejski Dom Kultury
Rynek Starego Miasta 2