Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej i Łukasz Kos zapraszają na wyjątkową wystawę prac Ninel Kameraz Kos, która będzie do obejrzenia w mieszkaniu artystki w dniach od 26 maja do 4 czerwca 2017. Partnerem wystawy jest Żydowski Instytut Historyczny.
 
Ninel Kameraz Kos była artystką, badaczką i autorką publikacji poświęconej kulturze żydowskiej, a przede wszystkim niezwykłą postacią skupiającą wokół siebie środowisko twórczych ludzi. Pracowała przez wiele lat w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.
 
W jej mieszkaniu, w głównym pokoju, na stole zawsze stał samowar, oddzielał dwie części stołu: w jednej odbywało się niekończące się przyjęcie, a w drugiej, zasłanej gazetami, stały pędzle, farby i deski - to była Pracownia. Tu powstawało malarstwo Ninel, tu i w takiej atmosferze stworzyła swój własny oryginalny i tajemniczy świat nieistniejących zwierząt i postaci, roślin i snów.
 
Ninel Kameraz Kos zmarła 4 czerwca 2011. Mieszkała i tworzyła przez ponad 60 lat w mieszkaniu – pracowni znajdującej się w oficynie budynku przy ul. Jagiellońskiej 28 w Warszawie, który zbudowany został dla Gmachu Wychowawczym Gminy Żydowskiej w latach 1911–1914, z inicjatywy przewodniczącego warszawskiej Gminy Michała Bergsona. W Gmachu Wychowawczym mieściły się: przytułek dzienny dla 100 dzieci w wieku od 2 do 5 lat, ochronka dla 150 dzieci, szkoła dla 550 uczniów, mieszkania personelu oraz biura praskiego wydziału dobroczynności. [za: Wirtualny Sztetl]
Budynek jest jednym z nielicznych zachowanych zabytków kultury żydowskiej w Warszawie. Po wojnie w budynku przy ul. Jagiellońskiej 28 znajdowały się m. in. Wojewódzki Komitet Żydów w Polsce, Teatr Żydowski im. Ester Rachel Kamińskiej, przedszkole. Od 1953 roku większą część budynku zajmuje Teatr BAJ.
 
"Jesteśmy ostatnimi lokatorami, musimy opuścić ten dom, więc jest to ostatnia chwila żeby nas odwiedzić, zobaczyć obrazy Ninel w ich oryginalnym środowisku, gdzie powstawały i żyły, poczuć atmosferę jej niezwykłego mieszkania, które zaraz zniknie. Marzeniem mamy było żeby żegnać się z Jagiellońską długo i hucznie. Zapraszamy bywalców, przyjaciół, znajomych ale także tych którzy nigdy u nas nie byli." Łukasz Kos
 
Wstęp wolny.
 
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 26.05.- 4.06.2017, w godzinach 17:00-20:00, na Jagiellońskiej 28.
Wejście tuż przy bramie nr 30, z prawej strony.