-

maselnica
ŚWIĘTA

Białorusini czczą pamięć zmarłych kilka razy w roku. Większość prawosławna obchodzi święto Radaunica, przypadające we wtorek po drugiej niedzieli Wielkanocnej. Idą wtedy na cmentarze, spożywają świąteczne posiłki i piją kieliszek alkoholu. Część z przyniesionych produktów pozostawiają na grobach.

2 listopada obchodzone są Dziady, czyli dzień pamięci przodków. Katolicy, obchodzą Wszystkich Świętych 1 listopada, tak jak w Polsce.

Maselnica to pożegnanie zimy, a przywitanie wiosny. Poprzedza ona rozpoczęcie Wielkiego Postu. Palone są stare kukły symbolizujące zimę, stare ubrania, a także kartki z wymienionymi cechami i wydarzeniami, których ludzie chcieliby się pozbyć. Jest to pewnego rodzaju rozpoczęcie nowego etapu w ich życiu.

Prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest 13 dni później niż katolickie. Ludzie zbierają się wówczas w rodzinnym gronie i kolędują. W Polsce Święty Mikołaj obdarowuje grzeczne dzieci prezentami. Na Białorusi to Dziadek Mróz wędruje ze swoją pomocnicą - Śnieżynką. Zostawia niespodzianki pod choinką, a dzieci rozpakowują je dopiero 1 stycznia. Dorośli natomiast obdarowują się prezentami w noworoczną noc, tuż po wybiciu północy.

Białorusini są bardzo gościnni. Gości przyjmują chlebem i solą, często także towarzyszy temu uścisk dłoni. Współpracownikom, przyjaciołom, czy dawno niewidzianej rodzinie często wręcza się drobne upominki, aby pokreślić więź istniejącą między nimi.



A JAK W MAŁŻEŃSTWIE?

Młoda para musi zamieszkać z rodziną pana młodego, lecz od obojga małżonków oczekuje się własnego wkładu. Dobra żona powinna posiadać umiejętności pracy w polu i w domu, uroda schodzi na drugi plan. Od kobiety, a później także od mężczyzny, wymagane jest dziewictwo.

W dobrym, białoruskim domu, to mężczyzna uważany jest za silniejszą płeć i to on powinien pracować, i zarabiać na chleb. Obowiązkiem kobiety jest dbanie o dom i rodzinę. Wskaźnik bezrobotnych kobiet wynosi aż 65%. Wynika to z tego, że kobiety są najmniej chronioną grubą na rynku pracy i nie znają swoich praw. Wiele z nich podlega niesprawiedliwości i okrucieństwu w pracy, po czym są zwalniane lub same odchodzą, ponieważ nie wytrzymują napięcia i stresu.


KILKA KULTUROWYCH CIEKAWOSTEK o Białorusi, czyli... ziemniak na pomnik!

Kraje ten znajduję się wśród siedmiu największych producentów ziemniaków. Podczas wojny ziemniak nie raz uratował życie ludzkie. Jeden z Białoruskich dzienników zaproponował więc, aby stworzyć pomnik ziemniaka!


CIEKAWE LICZBY...

Białoruś jest na drugim miejscu na świecie z największym współczynnikiem rozwodów i na szóstym miejscu państw z największą inflacją.

Na Białorusi mieszka ok. 10 milionów ludzi. Podczas trwania akcji „Dzień lasu” oczekuje się, że zostanie posadzonych właśnie 10 milionów drzewek, więc każdy obywatel pozostawi po sobie ślad.



O GODLE W CZTERECH JĘZYKACH?

W godle Białoruskiej SRR w latach 1937-1950 znajdował się napis "Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!" w czterech językach: białoruskim, rosyjskim, jidisz oraz polskim. Współczesne godło nawiązuje do tego sprzed lat, pokazując rosyjską orientację władz Białorusi.


Agnieszka Dąbrowska, kl. 1Lb, Zespół Szkół im. Emiliana Konopczyńskiego




Tekst powstał w ramach warsztatów dziennikarskich podczas projektu Hominem Quaero, prowadzonego przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Projekt został oparty na idei tolerancji i wrażliwości międzykulturowej. Objął cykl interaktywnych warsztatów dramowych, dotyczących problemu dyskryminacji, rasizmu i ksenofobii. Uczestnicy poznawali te zjawiska i ich konsekwencje oraz uczyli się, jak można im przeciwdziałać. Następnie, pracując w zespole dziennikarskim lub teatralnym i współpracując z ekspertami, realizowali własne pomysły na działania antydyskryminacyjne.

www.hq.drama.org.pl

www.hq.drama.org.pl/bialorus


  • Kultura :
  • Białoruska
Zgłoś aktualizację tego artykułu - zaloguj się
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.