W Polsce niewiele wiadomo i niewiele mówi się o Panamie. Dla Polaków nie jest to na pewno zbyt popularny cel podróży. Miałam często nieprzyjemność spotykać w Polsce ludzi, którzy nie wiedzą gdzie leży Panama lub myślą, że Panama leży w Afryce! Słowo Panama ma wiele znaczeń. W języku tubylców oznacza obfitość ryb, fauny i flory. Inni mówią, że nazwa pochodzi od często występującego w tym kraju gatunku drzewa o nazwie Panama. Panama zajmuje bardzo zaszczytną pozycję geograficzną, ponieważ łączy Amerykę Północną i Południową, a także Ocean Atlantycki ze Spokojnym.
Panama to bardzo mały kraj, zamieszkały przez niemal 3,5 miliona mieszkańców. Znajduje się w Ameryce Środkowej. Graniczy z Kostaryką, Kolumbią oraz Oceanem Atlantyckim i Spokojnym. Republika Panamy (bo taka jest jej oficjalna nazwa) ma 190-letnią historię, licząc od momentu uzyskania niepodległości i wyzwolenia się spod władzy Hiszpanii w roku 1821. Językiem urzędowym Panamy jest hiszpański (ponieważ jest to dawna kolonia hiszpańska, podobnie jak większość krajów Ameryki Łacińskiej). Angielski jest często używany przez profesjonalistów i jest oficjalnym „językiem biznesowym”.
Gospodarka
Gospodarka Panamy jest w pełni zdolaryzowana, choć teoretycznie walutą krajową jest Balboa (1B/. = 1 USD). W Panamie panuje gospodarka wolnorynkowa, z wieloletnim niskim poziomem inflacji (obecnie ok. 5%). Opiera się ona głównie na przemyśle usługowym, tj. usługach bankowych, handlu i turystyce.
Gospodarka Panamy opiera się przede wszystkim na dobrze rozwiniętym sektorze usługowym, który stanowi niemal 80% PKB. Usługi obejmują Kanał Panamski, bankowość, Strefę Wolnego Handlu Colón, ubezpieczenia, porty kontenerowców i rejestr flagowców, usługi medyczne i zdrowotne. Przemysł tego kraju obejmuje produkcję części zapasowych do samolotów, cementu, napojów, klejów, tkanin. Oprócz tego głównym towarem eksportowym Panamy są banany, krewetki, cukier, kawa i odzież.
Jedzenie
Ze względu na różnorodne wpływy hiszpańskie, amerykańskie, afro-karaibskie i rdzenne kuchnia panamska zawiera elementy znajome jak i całkowicie egzotyczne. Produkty takie jak kokosy, kukurydza, banany, owoce tropikalne i owoce morza są bardzo popularne i używane w miejscowych tradycyjnych potrawach.
Z morza…
Pargo (lucjan czerwony), corvina (okoń), langostino (krewetki), langosta (homar), calmari, cangrejo (krab) i pulpo (ośmiornica). Tradycyjne panamskie potrawy z owoców morza są podawane zwykle na cztery sposoby: smażone, grillowane, al ajillo (z ostrym sosem czosnkowym) lub a la española (sauté z pomidorami i cebulą).
Desery…
Pastrel tres leches lub „ciasto trój-mleczne” robi się właśnie z tego: z odparowanego, skondensowanego, zwykłego mleka, ugotowanego na gęste, budyniowe ciasto. Ciasta z owocami są tu także popularne, podobnie jak w całej Ameryce Łacińskiej.
Piwo i alkohol
Piwo jest najpopularniejszym napojem alkoholowym w Panamie i istnieje wiele krajowych marek – wszystkie to piwo pełne jasne. Najsłynniejszy drink panamski to seco, alkohol destylowany z trzciny cukrowej. W Panamie popularne są także rumy, w większości produkowane lokalnie.
Ludność
Imigrację do Panamy reprezentują grupy etniczne z XIX i XX wieku: Brytyjczycy i Irlandczycy, Holendrzy, Francuzi, Niemcy, Włosi, Portugalczycy, Polacy, Rosjanie lub Ukraińcy (jest tam wielu Żydów), Amerykanie i ludzie z Wschodnich Indii/Karaibów (szczególnie ludność afro-karaibska), spośród których tysiące pracowników z Barbadosu i Jamajki odgrywają rolę w budowie Kanału Panamskiego. Równie ważna była imigracja Arabów i Azjatów: w szczególności Chińczyków, Libańczyków, Palestyńczyków, mieszkańców Azji Wschodniej (Indii i Pakistanu) i Syryjczyków.
Ludność jest wymieszana i składają się na nią następujące grupy etniczne: metysi i mulaci 70% czarnoskórzy/potomkowie Afrykanów 14%, biali 10%, rdzenni Amerykanie 6% i ludzie z Azji Wschodniej 1%
Turystyka
Panama ma szeroką ofertę dla każdego gustu. Plażowicze mogą wybierać między plażami nad Atlantykiem i nad Pacyfikiem (osobiście wolę te nad Atlantykiem, ponieważ mają one biały piasek i krystalicznie czystą wodę, dokładnie taką, jak w filmach…).
Ze względu na tropikalny klimat Panamy jest tam wiele lasów deszczowych, więc miłośnicy przyrody znajdą dla siebie wiele zajęć takich jak obserwowanie ptaków, pływanie łodzią, wędrówki itp.
Jeśli waszą pasją jest wspinaczka, musicie zobaczyć najwyższy szczyt Panamy – Volcan Baru o wysokości 3474 metrów, dający wspaniały widok na wyżyny Panamy. Jeśli lubicie przygody, koniecznie wybierzcie spływ rzeką, wędkowanie, surfowanie lub nurkowanie. Istnieje wspaniała i różnorodna oferta wszystkich tych sportów na każdą kieszeń.
Ważne miejsca
Najważniejszym miejscem Panamy jest oczywiście Kanał Panamski. To wspaniałe dzieło inżynierii zostało wybudowane w roku 1914 i jest uważane za jeden z 7 Inżynierskich Cudów Świata. Każdego roku ponad 14 000 statków przepływa przez Kanał. Do roku 2014 zakończy się rozbudowa Kanału Panamskiego, co pozwoli mu na zwiększenie przepustowości i obsługę nowego rodzaju kontenerowca: Panamax.
W ciągu ostatnich 5-6 lat oferta kulturalna i turystyczna rozkwitła w Panamie. W Europie Wschodniej Panamę promuje się jako bardzo atrakcyjny cel podróży z bezpośrednimi przelotami z Amsterdamu i Madrytu. Jeśli chodzi o Polskę, mam nadzieję, że wkrótce nadejdzie czas, kiedy biura podróży i agencje turystyczne uwzględnią Panamę w swojej ofercie turystycznej i pokażą piękno tego małego raju na ziemi…
Alma Jenkins
Tłumaczenie: Mateusz Pazdur