-

Warszawa: miasto dwóch narodów
19 kwietnia 2008 roku obchodzona była 65. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. 15 kwietnia prezydent Izraela wygłosił mowę dla uczczenia pamięci tych, którzy zginęli w tej z góry przesądzonej walce. Następnie w milczeniu przemaszerowano na ulicę Próżną, na której wystawione zostały fotografie przedstawiające ofiary Holokaustu. Z początkiem września, już szósty rok z rzędu, klimat przedwojennej Warszawy zapanował na ul. Próżnej i na placu Grzybowskim dzięki stoiskom i kramom promującym sztukę żydowską oraz tradycyjną kuchnię koszerną.

Fundacja Shalom zaprasza do Warszawy na festiwal przywołujący czasy, kiedy języki i zwyczaje dwóch kultur współistniały jeśli nie w harmonii, to przynajmniej bez poważniejszych konfliktów. Podczas festiwalu synagoga rozbrzmiewa muzyką i śpiewem klezmera, ponieważ celem Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” jest prezentacja zarówno tradycji, jak i współczesnej kultury żydowskiej.

Na trwający przez tydzień festiwal przygotowano dla publiczności koncerty, przedstawienia teatralne, recitale, spotkania literackie i projekcje filmowe. Co więcej, osoby pielęgnujące żydowską tradycję i obyczaje zapraszają gości do aktywnego udziału w tych wydarzeniach. Program festiwalu został przygotowany również z myślą o dzieciach, aby poprzez interaktywne zadania odkrywać przed nimi tajemnice kultury żydowskiej.

Hasło „Shalom Warszawo!” widniejące na plakatach i ulotkach festiwalu można odczytać dosłownie – jako „Pokój Warszawo!”, ale także jako przesłanie mówiące o tym, że dzięki akceptacji różnic pokój może zapanować między dwoma narodami i w mieście je skupiającym.


Tekst: America L. Martin
Tłumaczenie z angielskiego: Anna Wodzyńska


Zgłoś aktualizację tego artykułu - zaloguj się
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.