Jestem Ukrainką i chciałabym trochę opowiedzić o tym, jak Ukraińcy poszukują pracy w Polsce. Poza Ukrainą pracuje około 1,5mln. Ukraińców. Najwięcej – blisko 700 tys. w Rosji, 200 tys. we Włoszech i Czechach. W Polsce – około 150 tys (główne na Mazowszu, w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim). Pracują przeważnie w budownictwie, rolnictwie i w handlu, często nielegalnie. Mężczyźni w Polce zazwyczaj wykonują prace budowlane, kobiety zajmują się osobami starszymi albo opieką nad dziećmi, pracują też w rolnictwie. Studenci, tacy jak ja, podejmują pracę jako kelnerzy, ulotkarze albo opiekunowie dzieci. Jeżeli mamy możliwość, lepiej szukać pracy w biurze niż fizycznej. Ja szukałam pracy i mieszkania na różnych stronach internetowych. Miałam przy tym wiele problemów, ale nie martwiłam się i miałam nadzieję, że wcześniej czy później, znajdę jakiekolwiek zajęcie. I tak się stało. Znalazłam pracę dorywczą, dostałam się na studia, uczę się w międzyczasie angielskiego i polskiego.
Imigranci z Ukrainy to często osoby, które mają średnie albo wyższe wykształcenie i często pracują w Polsce poniżej swoich kwalifikacji. Najtrudniejszą rzeczą, z jaką spotyka się osoba przyjedżająca do obcego kraju, to język. Początki nie są łatwe – nie znając języka bardzo ciężko odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Moim zdaniem, żeby dobrze władać językiem polskim, trzeba cały czas ćwiczyć – czytać książki na różne tematy, oglądać telewizję, jakieś filmy z polskim lektorem i oczywiście starać się rozmawiać z Polakami. Poza tym dla cudzoziemców istnieją darmowe kursy języka polskiego (Fundacja dla Somali, Fundacja „Ocalenie”), dzięki którym osoba nieznająca języka, w dosyć szybki sposób nauczy się podstaw. Dzięki temu będzie mogła spokojnie porozumiewać się w sklepie, na ulicy czy w innych miejscach, gdzie język jest niezbędny. Po jakimś czasie bariera językowa znika i porozumiewanie się nie sprawia już kłopotu. Najważniejsze to cały czas ćwiczyć. Szczególnie polecam kursy języka polskiego w Fundacji „Oprócz Granic”.
Oczywiśćie, każdy człowiek spotyka się też z różnymi psychologicznymi problemami. Istnieją fundacje, które pomagają zaadaptować się imigrantom w Polsce (Polskie Forum Migracyjne, Polska Akcja Humanitarna, Caritas, Polski Czerwony Krzyż, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundacja Ormiańska KZKO i wiele innych). Gorąco polecam także książkę Vlada Lykhoty Jak znaleźć pracę i zaadaptować się w Polsce. Jesli mają Państwo jakiekolwiek problemy, można pisać do Centrum Informacyjnego, albo do Centrum Samopomocy Mieszkańców „Sami Sobie”. Fundacja „Otwarty Dialog” wspiera Ukraińców w różnych sytuacjach: w poszukiwaniu mieszkania, informuje gdzie można zwrócić się o kartę Polaka czy stałego pobytu, gdzie można doładować kartę miejską lub kupić bilet. Co niedzielę na ulicy Miodowej w cerkwii ojców Bazylianów spotyka się ukraińska młodzież, która studiuje lub pracuje w Warszawie. Na tych wieczorowych spotkaniach rozmawiamy na różne tematy: religii albo ukraińskich ośrodków kultury. Spotkania są otwarte dla wszystkich chętnych. Jeżeli przyjechali Państwo już w dojrzałym wieku, a jeszcze chcecie zdobyć wiedzę, jest także możliwość zapisania się na Uniwersytet Trzeciego Wieku na SGH.
Aby wyjazd na zagraniczną uczelnię lub do pracy był w pełni udany, wystarczy więc trochę wiary w siebie, podstawy języka i znajomość kultury. Wtedy można troszeczkę czuć się jak w domu. Pamiętać, żeby nie tracić nadziei i zawsze marzyć – tylko wtedy można osiągnąć sukces.
Jeżeli mają Państwo jakieś pytania związane z poszukiwaniem pracy lub mieszkania, proszę pisać na maila: v_lychota@injaz.eu. Postaram się pomóc.
Viktoriia Mandzii