-

(Ciąg dalszy ,,Żyć jak Peruwiańczyk – początek” i ,,Peruwiańczycy grają folk przy stacji metra!”)

Zróżnicowanie ekologiczne Peru


Zwróćmy uwagę na lamy. Gdziekolwiek się nie udaję zawsze docierają do mnie jakieś komentarze dotyczące Peru i lam. Czasem są one zupełnie nieszkodliwe i wywodzą się z czystej ciekawości, a czasem wypowiedziane są z odrobiną ironii i poczuciem wyższości. Jednakże nawet w takich momentach staram się nie myśleć o tym, że według niektórych lama to jedyny ssak występujący w Peru. Pomimo tego wydaje mi się, iż większość ludzi uważa lamę za zwierzę reprezentacyjne dla mojego kraju oraz, że prawie każda rodzina posiada jedną jako zwierzę domowe. Chętnie (w sposób obiektywny) potwierdzę, iż nie jest to prawda. Pierwszy raz widziałem lamę w zoo, a ostatni raz około 10 lat temu w jednym z miejsc turystycznych.

Na początek skoncentrujmy się na tym gdzie żyją lamy. Lamy peruwiańskie zamieszkują głównie zimne rejony Andów Południowych. Dlatego też ciekawi mnie dlaczego ludzie uważają, iż Peruwiańskie rodziny posiadają lamę na własność, skoro większość Peruwiańczyków (2/3 populacji) mieszka na wybrzeżu, głównie w aglomeracjach miejskich. Nawet gdyby ktoś chciał wejść w posiadanie lamy, myślę, iż jakaś organizacja ochrony praw zwierząt na pewno by interweniowała, gdyż ani pustynne wybrzeże Pacyfiku, ani przepełnione miasta nie są dobrym środowiskiem dla lam. Podobnie lasy tropikalne Amazonki mogłyby być szkodliwe dla tych przyjaznych zwierząt, ze względu na wysoką wilgotność i temperaturę, oraz (spośród wielu innych czynników) obecność niezwykłych drapieżników. Można sobie zadać pytanie dlaczego lamy są takie istotne?

Wierzymy, iż najbardziej trafne odpowiedzi są oddawane w fotografii i innych materiałach ilustracyjnych. Za każdym razem gdy idziemy na wystawę zdjęć lub oglądamy film dokumentalny o Peru, lama jest zawsze w centrum uwagi. Prawdą jest, iż element egzotyczny zazwyczaj dominuje i zwiększa atrakcyjność danego projektu. Mówiąc o tym wcale nie staramy się tutaj ograniczyć roli fotografa jedynie do ukazywania tych niezwykłych zwierząt, nawet wtedy gdy jego prace oddają nieprawdziwy obraz Peru. Staramy się tylko zwrócić uwagę na to, iż dalsze projekty powinny ukazać inne bogactwa naturalne Peru, a nie tylko lamy.

Nam Peruwiańczykom ciężko jest zrozumieć dlaczego obraz jednego z najbardziej zróżnicowanych pod względem ekologicznym krajów świata, posiadający 83 ze 103 ekosystemów i 28 z 32 klimatów świata, został sprowadzony do jednego zwierzęcia, które w opinii Peruwiańczyków należy tylko do przedstawicieli jednego z regionów Peru, czyli terenów górzystych. Jeżeli chodzi o ssaki, Peru posiada największą różnorodność tych zwierząt na świecie i jedną czwartą gatunków ssaków Ameryki Południowej. Polska jest krajem wystarczająco rozwiniętym, żeby to zrozumieć, a Peru wystarczająco zróżnicowanym, aby nas o tym informować, dlatego też powinnyśmy z tego korzystać.

Luis Escobedo

Tekst oryginalny w języku angielskim

Tłumaczenie: Anna Martinsen


Źródło informacji: www.kontynent.waw.pl
Zgłoś aktualizację tego artykułu - zaloguj się

Komentarze  

Permalink sgadomsk
Ależ nie, to miłe. Lama ma sympatyczny wygląd. I co w tym złego, że koala kojarzy się z Australią, panda z Chinami, biały niedźwiedź z Rosją a Polska z żubrem. Polecam żubrówkę, niezła jest.
Permalink Luis Escobedo
Hey! Thanks a lot for your comment! Actually, nowhere in this article says that the llama is bad or that portraying it is wrong or that even I don\´t like it myself. At least, I cannot find that myself. All this article is about is to provoke people to dig a little bit more into Peru\´s rich diversity and not only get stuck at what is shown on the first layer. This text is even more directed to Peruvians, who should be letting the world know about it. Thank you!
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.