-

Ulica Próżna w roku 2016 (lewa strona nadal w trakcie remontu)
Autor: Adrian Grycuk - CC BY-SA 3.0 pl
Źródło: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49435595

Próżna jest jedyną ulicą, na obszarze dawnego warszawskiego getta, która zachowała swoją oryginalną zabudowę po obu stronach, mimo iż niemal całe jej otoczenie zostało zburzone w czasie okupacji i lat powojennych. 

W latach 2008–2014 w oknach i na elewacjach kamienic przy Próżnej znajdowały się fotografie polskich Żydów pochodzące ze zbiorów Fundacji Shalom. Stanowiły one fragment liczącego ok. 8000 fotografii zbioru zgromadzonego po ogłoszonym w 1994 apelu Fundacji o przekazywanie zdjęć przedstawiających żydowskich mieszkańców Polski.

Przez lata ulica popadała w ruinę, aż w roku 2011 rozpoczęto jej remont. W roku 2014 ulica została zamieniona w deptak.

Co roku, w trakcie Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", ulica wraca do swojej dawnej formy, przypominając żydowską ulicę z czasów przed wojną: żydowskie sklepy z tablicami w języku jidysz otwierają się, kawiarnie i restauracje serwują tradycyjne dania z kuchni żydowskiej, i odbywają się koncerty, spektakle i róźne wydarzenia związane z kulturą żydowską. 




Źródło informacji: www.kontynent.waw.pl
  • Kultura :
  • Żydowska
Zgłoś aktualizację tego artykułu - zaloguj się
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.