-

www.szkolataichi.com
Autor: Jolanta Glowacka Pietrzykowska

Szkoła jest oficjalnym oddziałem międzynarodowej organizacji Yang's Martial Arts Association z Kwaterą Główną w Bostonie, dlatego znana jest też pod nazwą YMAA Warszawa oraz organizacji I-Liq Chuan Association jako I-Liq Chuan Warszawa. Szkoła zajmuje się przede wszystkim stylem Yang Taijiquan, ale też kilkoma innymi wewnętrznymi systemami chińskich sztuk walki np. I-Liq Chuan.

W programie szkoły znajdują się regularne treningi, warsztaty i seminaria. Szkoła organizuje też obozy, pokazy, prezentacje, wykłady, treningi wakacyjne w plenerze, wieczory filmowe. Instruktorzy szkoły prowadzili telewizyjne kursy Taiji oraz cykle treningowe na łamach prasy. Szkoła od początku swojego istnienia zaprasza na seminaria chińskich mistrzów i innych nauczycieli Taiji, Qigong i tematów pokrewnych (np. medycyna chińska, akupresura, kaligrafia, gotowanie według Pięciu Przemian). Realizuje wspólne przedsięwzięcia z innymi szkołami oraz federacjami sztuk walki. Współpracuje z nią wiele firm, organizacji i fundacji, dla których prowadzi różnego rodzaju prezentacje, pokazy i szkolenia w ramach seminariów, konferencji lub wyjazdów integracyjnych.

W 1998 roku za zgodą i rekomendacją ówczesnego Prezydenta YMAA w Polsce, Jarosława Kozy rozpoczęła współpracę z organizacją Yang’s Martial Arts Association (YMAA) i jej założycielem Mistrzem Yang Jwing Mingiem. Po czterech latach funkcjonowania jako "szkoła tymczasowa", na początku 2002 roku Szkoła została mianowana przez Mistrza Yanga oficjalnym oddziałem YMAA w Warszawie. W październiku 2003 mistrz Yang Jwing Ming po raz pierwszy odwiedził Szkołę i poprowadził trzydniowe seminarium.

Od 2008 roku TAI CHI Szkoła Taijiquan Mariusza Sroczyńskiego współpracuje też oficjalnie z organizacją I-Liq Chuan i jej współzałożycielem Mistrzem Sam Chinem, który po raz pierwszy odwiedził Szkołę w październiku 2008 r.

Obecnie w Warszawie istnieje kilkanaście grup treningowych. Większość ćwiczy styl Yang Taiji według programu YMAA. Do szkoły należy około 200 osób ćwicząc regularnie w tygodniu oraz kilkadziesiąt osób uczestniczących w wyjazdach weekendowych i seminariach. Zajęcia odpowiadają poziomom zaawansowania, stąd też istnieją cztery podstawowe kategorie grup: początkujące, średnie, średniozaawansowane i zaawansowane. Istnieją też grupy ćwiczące dodatkowo I-Liq Chuan, Lao Yang, broń Taiji i różne formy Qigong. Są też grupy tematyczne, do których należą osoby interesujące się Taiji jako sztuką walki, bronią Taiji lub egzaminami na stopnie. Oprócz tego kilka grup spotyka się w trybie seminaryjnym i pod opieką głównego instruktora Mariusza Sroczyńskiego, poznaje różne formy Qigong i Taiji w szkole lub na spotkaniach organizowanych przez współpracujące z nią ośrodki, na terenie całego kraju, m.in. przez Pracownię Przygód, Home Spa i ośrodek Alcha.

Instruktorzy szkoły prowadzili zajęcia również poza Warszawą, m.in. w Lublinie, Suwałkach, Podkowie Leśnej, Piasecznie, Otwocku, Nowym Dworze Mazowieckim. Dzięki działalności Szkoły, a przede wszystkim instruktora Mariusza Sroczyńskiego, powstał oficjalnie działający do dziś oddział YMAA Lublin. Pod opieką warszawskiej Szkoły przez pewien czas, aż do usamodzielnienia się, funkcjonowały dwa kolejne oddziały YMAA w Olsztynie i Białymstoku. W roku 2009 do Szkoły dołączyły dwa kolejne miasta: Łódź i Płock.

Mariusz Sroczyński:

Nauczyciel Tai Chi Chuan, założyciel i dyrektor Szkoły Taijiquan YMAA Warszawa, oficjalnego oddziału znanej międzynarodowej organizacji Yang”s Martial Arts Association. Tai Chi i Chi Kung zajmuje się od 1988 roku. Od 1997 prowadzi szkołę w Warszawie. Obecnie pod jego opieką ćwiczy kilkaset osób: w tym lekarze, terapeuci, bioterapeuci, psychologowie, artyści, ludzie młodzi i starsi, zdrowi i chorzy. Na prowadzone przez niego zajęcia można zapisać się w każdej chwili mailowo lub telefonicznie.

Kontakt:
Warszawa, ul. Belwederska 26/30, UW HERA
wejście od ul. Gagarina/Parkowej
Mariusz Sroczyński
tel.: 604 855 400
https://szkolataichi.com
https://www.facebook.com/szkolataichicom
https://www.youtube.com/channel/UCL-RcexwfPfOZrxhaBrSSHg/videos?view=0&sort=dd

 




Źródło informacji: www.szkolataichi.com
  • Kultura :
  • Wschodnioazjatycka
  • Typ miejsca :
  • Organizacje
Zgłoś aktualizację tego artykułu - zaloguj się
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.