wielokulturowość

W wielu krajach świata, w tym w Polsce, panuje opinia, iż imigranci mieszkający/pracujący w kraju powinni nauczyć się ich języka. Przecież dla niektórych rdzennych mieszkańców to warunek konieczny – język first. Pojawiają się głosy typu „im będzie łatwiej dogadać się”, „nie będą oszukiwani”, „będą mogli wykonywać wszelakiego rodzaju prace”, „zarabiać więcej”, „nie będą wykluczeni społecznie” itd. Z innej strony, rzadko kto powie otwarcie: „muszą nauczyć się, bo mnie tak będzie wygodniej”, „oni powinni dbać o mój komfort, bo mieszkają u mnie i muszą spełniać moje oczekiwania”. Moim zdaniem nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i poniżej powiem dlaczego.
Już w październiku odbędzie się w Warszawie III Dzień Różnorodności! Będzie to wyjątkowy weekend, podczas którego wysłuchamy prelekcji, nauczymy się reagować na przemoc, obejrzymy film, zapoznamy się z programem organizacji działających na rzecz różnorodności, będziemy uczestnikami happeningu, zaśpiewamy piosenki, skosztujemy potraw ze świata, zrobimy biżuterię, pomalujemy wodę, zatańczymy i wiele więcej. Przed nami cykl zajęć dedykowanych dzieciom, seniorom i kobietom, koncerty i prezentacje. Serdecznie zapraszamy już 14 i 15 października! 
Misją festiwalu jest zbliżanie Polaków i obcokrajowców, którzy mieszkają w Polsce, wzajemne poznanie i integracja wielonarodowej i wielokulturowej społeczności poprzez prezentację dorobku artystycznego, a także integracja i aktywizacja środowisk twórczych mniejszości narodowych i etnicznych oraz polskich, zapoznawanie i zbliżanie ich kultur ze sobą – budowanie poczucia wspólnoty ludzi, mieszkających w jednym domu – w Polsce. W dniach od 29 września do 1 października 2017 odbędzie się VII Międzynarodowy Festiwal Zbliżenia Kultur.
Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie podsumowujące dwutygodniową, międzynarodową szkołę letnią POLIN Meeting Point 2017. Spotkanie jest częścią programu Festiwal Singera i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Pierwszy dzień astronomicznej jesieni ma szansę przejść do historii jako wielkie międzynarodowe święto smaków i zdrowia. 22 września br. w Warszawie wystartuje Festiwal Zup Świata, impreza promująca zdrowy styl życia, szacunek do natury i ekologię, ale przede wszystkim powrót do ponadczasowych tradycji kulinarnych. Festiwal Zup Świata rozpocznie się 22 września na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i będzie trwał 10 dni.
Interesujesz się Iranem? Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki języka perskiego? Centrum językowe Kierunek Wschód zaprasza na bezpłatną lekcję próbną.
Od maja do końca września Pardon, To Tu obejmuje opiekę nad letnią klubokawiarnią i Świetlicą Nowego Teatru, gdzie organizujemy koncerty i bezpłatne warsztaty plastyczne dla dzieci. Przez jeszcze 4 miesięcy będziemy mieli zaszczyt zaprosić was na koncerty z pogranicza free jazzu, awangardy, popu, elektroniki etc. Na naszym ósmym koncercie, który odbędzie się w środę, 19 lipca 2017 na warszawskim Mokotowie przy Nowym Teatrze, zagra zespół Xylouris White.Projekt muzyczny założony w 2013 roku przez grającego na lutni greckiego pieśniarza George’a Xylourisa i australijskiego perkusistę Jima White’a, znanego z Dirty Three i z kolaboracji z Nick Cave i Will Oldham. Muzyka duetu łączy w sobie free jazz, avant-rock i starożytną grecką tradycję ludową. Ich pierwszy album Goats ukazał się w 2014 roku, a w 2016 roku drugi – BlackPeak. Oba zostały wyprodukowane przez Guya Picciotto (legendarnego członka Fugazi). Zapraszamy gorąco!Bilety: 49 PLN (w dniu koncertu) i 39 PLN (przedsprzedaż) Nowy Teatr ul. Madalińskiego 10 / 16
W lipcowe poniedziałki Ogród Powszechny zaprasana cykl trzech dokumentów o skrajnie trudnych realiach życia na Bliskim Wschodzie, które pozbawiają życia i dachu nad głową setki tysięcy osób. W Polsce, która odmówiła pomocy ludziom uciekającym przed wojną, wciąż brakuje świadomości jak naprawdę wygląda życie w rzeczywistości ogarniętej wojennym chaosem. Prezentowane przez nas filmy pozwalają zobaczyć w uchodźcach ludzi, którym należy się empatia, zrozumienie i zwykła solidarność. W czasach, gdy państwowa propaganda, wspierana internetową armią trolli, za wszelką cenę stara się tych ludzi zdehumanizować, stosując często rasistowską terminologię, lub plotąc androny o 'pomaganiu na miejscu'. 'Obcy w raju' reż. Guido Hendrixx, Holandia 2016, 72 min.Przed filmem rozmowa z Pawłem Cywińskim z portalu uchodzcy.infoNa Sycylii za murami fortecy o nazwie Europa dopiero co przybyli z krajów Afryki i Azji imigranci uczęszczają na lekcje dawane przez nauczyciela, który opowiada im o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak powinien przebiegać ich proces asymilacji. Edukator umiejętnie dobiera fakty, aby wzbudzić w uczniach skrajne emocje. Raz próbuje zawstydzić swoich słuchaczy, aby za chwilę podkreślić zasadność ich obecności w Europie. Ani przez chwilę nie ma wątpliwości, że relacja nauczyciela i imigrantów jest oparta na władzy.Stawką toczonej przez nauczyciela gry jest przyszłość osób zgromadzonych w klasie, w której odbywa się osobliwa lekcja. Wkrótce prowadzący zajęcia zaczyna zadawać imigrantom wnikliwe pytania. Odpowiedzi zadecydują, komu zostanie przyznany azyl polityczny. Obserwujemy proces selekcji. To moment, w którym ujawnia się arbitralność przepisów przekładanych na losy jednostek. Guido Hendrikx umiejętnie oddaje wagę decyzji podejmowanych przed kamerą i towarzyszące im napięcie.Rozmowy między przedstawicielem Starego Kontynentu a imigrantami przedstawione w filmie odzwierciedlają kierunki współczesnej debaty publicznej dotyczącej powinności Europy wobec osób pukających do jej drzwi w nadziei na poprawę warunków życia. Koszty utrzymania przybyłych ludzi i ciążące nad Starym Kontynentem dziedzictwo kolonializmu to tylko niektóre z zarysowanych w filmie problemów.Reżyser wprowadzając w przestrzeń kina dokumentalnego elementy tradycyjnie przynależne fabule, obnaża zaangażowaną społecznie sztukę i pyta, czy nie okazuje się często zbyt słabym narzędziem w walce o poprawę sytuacji swoich bohaterów. Czy obraz ma jeszcze siłę, która może zmienić rzeczywistość? – autoironicznie pyta Hendrikx.Wstęp wolny!OGRÓD Powszechnyul. Zamoyskiego 20 
20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy. Włączając się w jego obchody, zapraszamy wraz z Fundacją Ocalenie na spacer przygotowany przez Jean-Philippa Masemo-Muladika, uchodźcę mieszkającego w Warszawie. OBOWIĄZUJĄ ZAPISY.
O ormiańskiej duszy, pięknych widokach, malowniczych monastyrach i pozostałościach po niedawnym konflikcie w Górskim Karabachu...
W dniach 24-28 maja w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. W tegorocznym programie znalazło się ponad 30 fabuł, dokumentów i krótkich metraży o tematyce żydowskiej z całego świata – m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Francji, Rumunii i USA. Pokazom festiwalowym towarzyszyć będą dyskusje z autorami filmów.
Zapraszamy do Stołu Powszechnego na kolejne spotkanie z cyklu Powszechny Zakaz Czytania. Tym razem będziemy rozmawiać o książce Dionisosa Sturisa 'Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji.' wyd. WAB oraz o tym, co ta opowieść znaczy dzisiaj tu i teraz Anno Domini 2017. Wśród rozmawiających będą m.in. autor – Dionisos Sturis, Irena Argiro Tsermega, dr hab. geografii na UW i członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Grecji, Michał Komar, pisarz, wykładowca, syn generała Wacława Komara, który organizował całą operację przyjęcia uchodźców z Grecji.Polska przyjmuje kilkanaście tysięcy uchodźców, nie znają języka, większość jest ciężko chora, wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej i rehabilitacji. Wśród nich jest kilka tysięcy dzieci – sierot, półsierot, dzieci bez rodziców. Są wygłodzeni, ztraumatyzowani wojną przed którą uciekli, prześladowaniami, które ich dotknęły, choć właśnie zakończyła się wojna, w której walczyli z najeźdźcą i okupantem. Władzę jednak przejęli, dzięki polityce Wielkiej Brytanii i USA, ci, którzy kolaborowali. Znaleźli w Polsce domy, miejsca pracy, szkoły, nowe rodziny, zawody, miejsce do życia. Nie napotkali zorganizowanej ani spontanicznej wrogości czy nieufności. Wszystko to wydarzyło się kilka lat po zakończeniu II Wojny Światowej, w końcówce lat 40. ubiegłego wieku, wyniszczona przez wojnę Polska przyjęła na wiele lat (niekiedy do dzisiaj) kilkanaście tysięcy uchodźców z Grecji ogarniętej wojną domową, a potem opanowanej przez rządy skrajnej prawicy. Uciekać musieli partyzanci, komuniści, ich dzieci. Zaczęli budować nowe życie, gdzieś na Ziemiach Odzyskanych, w Szczecinie, na Dolnym Śląsku, w Bieszczadach. Wrastali, zakorzeniali się – nie przestając być Grekami i Greczynkami. A po kilku dekadach, kiedy już mogli poczuć się bezpiecznie – zaczęli wracać. I do dziś zachowują wdzięczność do kraju i ludzi, którzy ich przyjęli i wciąż dziś zadają sobie pytanie, na ile są Greakami, a na ile także Polakami.Niezwykła, niemal nieznana historia uchodźcza Greków z lat 40. została barwnie i emocjonalnie, rzetelnie odkrywczo opisana przez reportera radia TOK FM Dionisosa Sturisa, dla którego jest to także ważny fragment jego własnej biografii i biografii jego rodziny. Skala i wymiar tej pomocy wybrzmiewa dzisiaj ze szczególną mocą, kiedy zarówno władze państwowe jak i spora część społeczeństwa odwraca oczy od dramatu uchodźców, usiłujących ratować swoje życie dobijając do brzegów Twierdzy Europa. Stół Powszechnyul. Jana Zamoyskiego 20
Dziecięce Ogrody Muzyczne zapraszają na na spotkania muzyczne z kulturą Afryki dla rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat. Tajemnicza i daleka Afryka ciekawi wielu z nas. Spróbujmy przybliżyć do niej dzięki muzyce, dziełom sztuki i baśniom. Naszymi przewodnikami będą znawcy muzyki i kultury afrykańskiej- członkowie Tria 'Wielbłądy' a także multiinstrumentalista, rodowity Senegalczyk Amadou 'Fola' Balde. Wspólnie z nimi zaśpiewamy i zatańczymy. Działania wizualne, inspirowane kulturą Afryki, zrealizują razem z dziećmi artyści Kolor Kolektywu. Nasze kolejne spotkanie w Magicznym Ogrodzie poprowadzi Anna Szawiel. Bilety w cenie 10 zł zarówno dla dzieci jak i dorosłych dostępne są w systemie www.ebilet.pl, w punktach sprzedaży eBiletu oraz w Promie Kultury Saska Kępa od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 18.00 oraz w dniu koncertu.Honorowane będa bilety wyświetlane na urządzeniach elektronicznych. Spotkania odbędą się o godzinie 10:30 oraz 12:00.Julia Dmeńska – koordynatore-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. document.getElementById('cloak4af1157ae46a537a66f50405e6af195c').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' + 'ef' + '='; var addy4af1157ae46a537a66f50405e6af195c = 'dzieciece' + '@'; addy4af1157ae46a537a66f50405e6af195c = addy4af1157ae46a537a66f50405e6af195c + 'ogrodymuzyczne' + '.' + 'pl'; var addy_text4af1157ae46a537a66f50405e6af195c = 'dzieciece' + '@' + 'ogrodymuzyczne' + '.' + 'pl';document.getElementById('cloak4af1157ae46a537a66f50405e6af195c').innerHTML += ''+addy_text4af1157ae46a537a66f50405e6af195c+''; kom. 603 345 949Katarzyna Konciak-Barańska – z-ca koordynatorae-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. document.getElementById('cloakc121c94867fc060f3d6e1268526b43d9').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' + 'ef' + '='; var addyc121c94867fc060f3d6e1268526b43d9 = 'katarzyna.konciak' + '@'; addyc121c94867fc060f3d6e1268526b43d9 = addyc121c94867fc060f3d6e1268526b43d9 + 'muzykajest' + '.' + 'pl'; var addy_textc121c94867fc060f3d6e1268526b43d9 = 'katarzyna.konciak' + '@' + 'muzykajest' + '.' + 'pl';document.getElementById('cloakc121c94867fc060f3d6e1268526b43d9').innerHTML += ''+addy_textc121c94867fc060f3d6e1268526b43d9+''; kom. 605 225 849 PROM Kultury Saska Kępaul. Brukselska 23
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie 'Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Intymność jako tekst'. Po wystawie oprowadzi przewodniczka Muzeum. Wystawa prezentuje różnorodne głosy w poezji i sztukach wizualnych, dla których wspólnym rodzajem ekspresji jest narracja w pierwszej osobie i konfesyjny charakter wypowiedzi, a reprezentowanie siebie w języku staje się procesem walki o podmiotowość twórcy.Twórcy wystawy przyglądają się zwrotowi ku emocjom i osobistemu doświadczeniu we współczesnej kulturze w ostatnich latach: nie tylko w samej twórczości artystów, ale również w dyskursie i języku protestu, w afekcie dostrzegając język krytyczny i nowe narzędzie uprawiania krytyki kultury. Na wystawie zaprezentowane zostały różnorodne wypowiedzi w pierwszej osobie: operacje słów na słowach i interwencje na uczuciach i myślach, przybierające postać tekstu, zapisu głosowego, klipu wideo oraz obiektu; prace twórców, którzy nie stronią od poruszania tematów trudnych, intymnych, skoncentrowanych na emocjach i osobistym doświadczeniu, rozmywających granice między życiem codziennym a twórczością, między wyznaniem a autokreacją, między opowieścią a tożsamością narratora. W czasach, kiedy praktyki społeczne zorientowane na dystans i ironię traktują z podejrzliwością kategorie takie jak szczerość i autentyczność, wystawa usiłuje zrehabilitować słowa i obrazy jako narzędzia samoświadomości. Zadaje pytanie o to, na ile wyznanie może wykraczać poza narcystyczny wymiar mówienia o 'sobie', a stanowić źródło komunikacji oraz identyfikacji dla odbiorcy. Wystawie towarzyszyć będą odczyty poezji, performanse, jak również cykl Muzeum Otwartego, który rozegra się wokół afektów i polityki wyznania. Przyjmie on wyjątkową formę dzięki Young Girl Reading Group, nomadycznej grupie dyskusyjnej zainicjowanej przez artystki Dorotę Gawędę i Egle Kubolkaite. Gawęda i Kubolkaite od 2013 roku regularnie spotykają się w różnych miejscach – prywatnych i publicznych, by inscenizować performatywne czytania na głos najbardziej aktualnej myśli krytycznej. Włączając do dyskusji publiczność i próbując odpowiedzieć na pytanie, co dzieje się w momencie kiedy 'dziewczyna zabiera głos', artystki kreują przestrzeń wymiany, pragnienia i afektywnego czytania siebie poprzez tekst. Artyści:Zuzanna Bartoszek, Hannah Black, Julien Creuzet, Lilii Reynaud Dewar, Cécile B. Evans, Dorota Gawęda i Eglė Kulbokaitė, Jakub Głuszak, Konrad Góra, Caspar Heinemann, Barbara Klicka, Aldona Kopkiewicz, Chris Kraus, Xu Lizhi, Eileen Myles, Jaakko Pallasvuo, Agnieszka Polska, post-noviki, Fazal Rizvi, Bunny Rogers, Steve Roggenbuck, Megan Rooney, Andrzej Szpindler, Julia Szychowiak, Adela Truścińska, Amalia Ulman, Audrey Wollen, Dena Yago, Ewa Zarzycka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawieul. Pańska 3  
Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na warsztaty kulinarne dla dzieci. Podczas Pesach wszyscy Żydzi wspominają ucieczkę z Egiptu, którą przeżyli ich przodkowie 3600 lat temu. We wspomnieniach przewijają się myśli o goryczy niewoli i słodyczy wyzwolenia. VTakich smaków nie może zabraknąć także na świątecznym stole. W czasie warsztatów kulinarnych poznamy zwyczaje tradycyjnej wieczerzy sederowej i spróbujemy razem coś przyrządzić.Blety: 30 zł (1 dziecko + opiekunowie)Po warsztatach zapraszamy na spacer rodzinny po wystawie stałej wokół święta Pesach (14.30-16.00).Muzeum Historii Żydów Polskichul. Mordechaja Anielewicza 6
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na cykl poświęcony kuchni Żydów włoskich w Menora InfoPunkcie. Tym razem wspólnie z uczestnikami, pod wodzą Krakowskiego Makaroniarza w rodzinnej atmosferze przygotujemy menu, od przystawki po deser, inspirowane kuchnią nowojorskich Żydów! A po pracy zasiądziemy do wspólnego stołu! Warsztaty prowadzi Bartek Kieżun, dziennikarz kulinarny i bloger związany z magazynem Kukbuk.
21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. W nawiązaniu do tego dnia, Muzeum POLIN organizuje Żywą bibliotekę – wydarzenie, podczas którego będzie można w nieformalnej atmosferze porozmawiać z osobami należącymi do różnych grup zagrożonych działaniem stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacją.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie w języku angielskim po wystawie 'Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Intymność jako tekst'. Po wystawie oprowadzi przewodniczka Muzeum. Wystawa prezentuje różnorodne głosy w poezji i sztukach wizualnych, dla których wspólnym rodzajem ekspresji jest narracja w pierwszej osobie i konfesyjny charakter wypowiedzi, a reprezentowanie siebie w języku staje się procesem walki o podmiotowość twórcy.Twórcy wystawy przyglądają się zwrotowi ku emocjom i osobistemu doświadczeniu we współczesnej kulturze w ostatnich latach: nie tylko w samej twórczości artystów, ale również w dyskursie i języku protestu, w afekcie dostrzegając język krytyczny i nowe narzędzie uprawiania krytyki kultury. Na wystawie zaprezentowane zostały różnorodne wypowiedzi w pierwszej osobie: operacje słów na słowach i interwencje na uczuciach i myślach, przybierające postać tekstu, zapisu głosowego, klipu wideo oraz obiektu; prace twórców, którzy nie stronią od poruszania tematów trudnych, intymnych, skoncentrowanych na emocjach i osobistym doświadczeniu, rozmywających granice między życiem codziennym a twórczością, między wyznaniem a autokreacją, między opowieścią a tożsamością narratora. W czasach, kiedy praktyki społeczne zorientowane na dystans i ironię traktują z podejrzliwością kategorie takie jak szczerość i autentyczność, wystawa usiłuje zrehabilitować słowa i obrazy jako narzędzia samoświadomości. Zadaje pytanie o to, na ile wyznanie może wykraczać poza narcystyczny wymiar mówienia o „sobie”, a stanowić źródło komunikacji oraz identyfikacji dla odbiorcy. Wystawie towarzyszyć będą odczyty poezji, performanse, jak również cykl Muzeum Otwartego, który rozegra się wokół afektów i polityki wyznania. Przyjmie on wyjątkową formę dzięki Young Girl Reading Group, nomadycznej grupie dyskusyjnej zainicjowanej przez artystki Dorotę Gawędę i Egle Kubolkaite. Gawęda i Kubolkaite od 2013 roku regularnie spotykają się w różnych miejscach – prywatnych i publicznych, by inscenizować performatywne czytania na głos najbardziej aktualnej myśli krytycznej. Włączając do dyskusji publiczność i próbując odpowiedzieć na pytanie, co dzieje się w momencie kiedy 'dziewczyna zabiera głos', artystki kreują przestrzeń wymiany, pragnienia i afektywnego czytania siebie poprzez tekst. ArtyściZuzanna Bartoszek, Hannah Black, Julien Creuzet, Lilii Reynaud Dewar, Cécile B. Evans, Dorota Gawęda i Eglė Kulbokaitė, Jakub Głuszak, Konrad Góra, Caspar Heinemann, Barbara Klicka, Aldona Kopkiewicz, Chris Kraus, Xu Lizhi, Eileen Myles, Jaakko Pallasvuo, Agnieszka Polska, post-noviki, Fazal Rizvi, Bunny Rogers, Steve Roggenbuck, Megan Rooney, Andrzej Szpindler, Julia Szychowiak, Adela Truścińska, Amalia Ulman, Audrey Wollen, Dena Yago, Ewa Zarzycka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawieul. Pańska 3  
Z okazji obchodzonego w dniu 21 marca Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową, Muzeum POLIN organizuje Żywą bibliotekę – wydarzenie, podczas którego będzie można w nieformalnej atmosferze porozmawiać z osobami należącymi do różnych grup zagrożonych działaniem stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacją.
Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na trzecią odsłonę nowego cyklu warsztatów kulinarnych w Menora InfoPunkcie, przybliżającego kuchnię Żydów włoskich. Tym razem z okazji święta Purim w rodzinnej atmosferze przygotujemy słodkości! Warsztaty prowadzi Krakowski Makaroniarz, czyli Bartek Kieżun, dziennikarz kulinarny i bloger związany z magazynem Kukbuk.Podczas zajęć nauczymy się przygotowywać:Fritelle di riso to toskańskie smakołyki karnawałowe, które tamtejsza ludność żydowska pokochała od pierwszego kęsa. Katolikom uprzyjemniają Karnawał a Żydom dosładzają okolice święta Purim.Chiacchiere alla giudia to żydowskie faworki, popularne zwłaszcza podczas obchodzenia Purim. Przygotujemy je według starego weneckiego przepisu. Torta con semi di papavero czyli ciasto z makiem, niezbyt popularnym dodatkiem do słodyczy w Italii. Zdarzało się jednak, że ciasto z makiem podawano z okazji Rosz Haszana lub Purim, zwłaszcza gdy ktoś z rodziny przybył do Włoch z północy. Monitini di mandrole to krótko pieczone migdałowe górki z Triestu, przyrządzane tam okazji święta Purim. Montini zwilżymy porządnie alkoholem, podczas tego święta obowiązkowym! Prowadzący:Bartek Kieżun – dziennikarz kulinarny i bloger związany z magazynem Kukbuk, znany jako Krakowski Makaroniarz. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Publikuje w magazynie Kukbuk, w Czasie Wina oraz w piśmie La Rivista. Stale współpracuje z Radiem Kraków. Absolwent Szkoły Sommelierów. Pierwszy polski zdobywca Barilla Cup. Jako kucharz gotuje i karmi nie tylko przyjaciół. Prowadzi warsztaty kulinarne, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne. Sędziuje na konkursach kulinarnych. Dla grupy wydawniczej FOKSAL pisze książkę o włoskiej kuchni . Miłośnik designu. W wolnych chwilach prowadzi sklep z polskim wzornictwem z lat sześćdziesiątych.Bilety: 150 zł MENORA InfoPunkt (wejście przez Charlotte Menora) Plac Grzybowski 2.
Kino Muranów zaprasza na trzecią edycję przeglądu nowego czeskiego filmu dokumentalnego 'Czeskie Dokumenty Proszę! 3'. Czeskie filmy dokumentalne to świetna wizytówka tego, co jest obecnie najciekawsze w kinematografii naszych południowych sąsiadów. Podczas gdy czeskie kino fabularne stara się wrócić na wcześniejszy wysoki poziom po tym, jak w ostatnim czasie nieco zwolniło tempa, dokument ma się bardzo dobrze i ciągle ma do zaoferowania świeże, aktualne i odważne spojrzenie na rzeczywistość. Dwa pierwsze Przeglądy w kinach Muranów w Warszawie i Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyciągnęły setki widzów, zawędrowały również do Krakowa.Trzecia edycja Przeglądu to najnowsze i najciekawsze dokonania czeskich dokumentalistów: nagradzane na wielu festiwalach lub po prostu żywo dyskutowane na forach społecznych. W programie znajdzie się m.in. kronika w większości romskiego klubu piłkarskiego FC Roma, którego członkowie muszą przekonywać inne 'białe' drużyny w trzeciej lidze, aby w ogóle zechciały z nimi grać. Film ten jest opowieścią o różnych formach codziennej ksenofobii w Czechach. 'Normalny autystyczny film' to wizyta wśród autystycznych dzieci i młodzieży, rozrywająca pozornie stałe granice między innością i normalnością. 'Świat Daniela” to prawdopodobnie pierwszy film w światowej kinematografii, którego głównym bohaterem jest zdeklarowany pedofil. Dokument ten jest uznawany za swego rodzaju przełom i otwarcie w dyskusji o problemie pedofilii. 'Matrix AB (z cyklu Czeski żurnal)' to unikalny filmowy wgląd w świat władzy. To portret obecnie jednego z najbardziej wpływowych ludzi w Czechach, polityka i biznesmena Andreja Babiša – 'czeskiego Trumpa'. Zjawisko trampingu, typowych dla Czech weekendowych ucieczek od cywilizacji na łono natury i doświadczania innego rodzaju wolności niż na co dzień, zobaczymy w filmie 'Ameryka'. 'Prawo Helena' to portret policjantki, której udało się w latach 90. wsadzić za kratki dziesiątki ludzi związanych z gangiem Berdycha - w tym również szefa mafii. Reżyserce udało się nawiązać filmową relację z samym Berdychem i z byłymi członkami jego gangu. Najnowszy film Heleny Třeštíkovej 'Zgubne piękno' to portret największej czechosłowackiej gwiazdy filmowej Lídy Baarovej, która po swoim związku z niemieckim ministrem propagandy Josephem Goebbelsem została wrogiem narodowym i symbolem kolaboracji.Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z autorami i gośćmi specjalnymi oraz debaty.Organizatorzy: Czeskie Centrum w Warszawie | Instytut Filmu Dokumentalnego w Pradze | kino Muranów | Gutek FilmWięcej informacji:http://warsaw.czechcentres.cz/http://kinomuranow.pl/ Kino Muranówul. Gen. Andersa 5
Zapraszamy na kulinarne warsztaty polsko-japońskie. Wspólnie będziemy lepić pierogi ruskie w japońskim cieście gyoza, a także przygotowywać polski deser sprzed lat - blok “czekoladowy” z zieloną herbatą matcha. Warsztaty zakończymy ucztą pełną przygotowanych specjałów. Na gości czekać będą też zupa miso na polskim rosole, porcja natto z kaszą jaglaną oraz japońskie herbaty. Każdy wróci do domu z certyfikatem ukończenia warsztatów i słodkim upominkiem.
Stół Powszechny zaprasza na nowy cykl spotkań czytelniczych. Cykl comiesięcznych dyskusji wokół wydarzeń wydawniczych, konkretnych tytułów (nie zawsze absolutnych nowości), książek, które są często niezauważane, pomijane, niedocenione poprowadzi Roman Kurkiewicz. 'Jako osoba od lat zajmująca się problematyką czytania i nieczytania książek w Polsce forsuję tezę o konieczności formalnego zakazu czytania, co musi wytworzyć reakcję w postaci czytania zabronionych tytułów lub po prostu czytania jako czynności zakazanej. Odwołuję się tu do genu przekory. Powyższej deklaracji nie należy traktować ze śmiertelną powagą, szczególnie kiedy domagam się kar bezwzględnego więzienia za czytanie. Jak na razie to tylko marzenie, uczestnicy spotkań będą ich beneficjentami/kami i nie grozi im zostanie penitencjariuszami/kami.' Pierwsze spotkanie z cyklu już 18 lutego, kiedy to porozmawiamy o Rosji sportretowanej przez kontrowersyjnego politycznie pisarza rosyjskiego, nacjonalisty-bolszewika Zachara Prilepina w jego wielkiej powieści Klasztor, której akcja rozgrywa się w łagrze na Wyspach Sołowieckich w latach 20 ubiegłego stulecia. W świecie więziennej skrajnie dramatycznej scenerii mroźnych Sołowek poznajemy życie i los bohaterów, których i wyboru i postawy nie są wymalowane w czarno-białym schemacie. To nie powieść łagrowa czy historyczna (chociaż pojawiają się tam postacie historyczne) – to powieść o nierozerwalny splocie życia, polityki, przemocy i miłości naraz. Kolejne proponowane tematy to książki polityczne dla dzieci, reportaż Dionisa Sturisa z polski lat 40. ubiegłego stulecia pomagającej trzy lata po II Wojnie Światowej kilkunastu tysiącom uchodźców z Grecji, socjologiczna próba Jaroslawa Urbańskiego zmierzenia się z problemem 'Społeczeństwa bez mięsa'. Prowadzący: Roman Kurkiewicz, moderator, dziennikarz, redaktor, felietonista, autor programów telewizyjnych i radiowych, aktywista, nauczyciel akademicki. Studiował filozofię, pracował m.in. : Gazecie Wyborczej, TVP,TV 4, TVN 24, Radiu TOK FM, Radiu RDC, Tygodniku Przekrój, wykładowca Collegium Civitas, autor cyklicznych programów o książkach 'Pod tytułem' w TOK FM, w latach 2014-2016 współautor wraz Janem Wróblem programu 'Dwie prawdy' W TVN 24. Autor dwóch książek z wyborem felietonów z Tygodnika Przekrój (którego, był dwukrotnie redaktorem naczelnym: w roku 2002 i 2012): Klapsy polskie (Wyd. Iskry) Lewomyślnie (wyd. Krytyka Polityczna). Wstęp wolny! Stół Powszechnyul. Jana Zamoyskiego 20
Stół Powszechny zaprasza jak co miesiąc na spotkanie by porozmawiać o reportażach, które stają się punktem wyjścia do dyskusji na najróżniejsze tematy. Książki odnoszące się do konkretnych wydarzeń i opowiadające indywidualne historie są dla nas pretekstem do rozmów nie tylko o literaturze, ale przede wszystkim o świecie, w jakim żyjemy. O tym, jak historie ludzkie splatają się z wielką Historią. Jeden temat, dwa różne spojrzenia. Tym razem wybrane zostały dwie książki o Bałkanach: Wojciecha Tochmana 'Jakbyś kamień jadła' i Ivana Čolovića 'Bałkany - terror kultury'. Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę poczytać dobre książki i porozmawiać o nich.Spotkanie poprowadzi Joanna Szyndler, redaktor naczelna miesięcznika 'Podróże'. Wstęp wolny! Stół Powszechnyul. Jana Zamoyskiego 20
Muzeum Żydów Polskich POLIN rozpoczyna nowy cykl warsztatów kulinarnych w Menora InfoPunkcie. W rodzinnej atmosferze przygotowywane będzie menu budujące pełny domowy włoski posiłek – od przystawki po deser. Po pracy wszyscy zasiądą do wspólnego stołu. Warsztaty prowadzi Krakowski Makaroniarz, czyli Bartek Kieżun, dziennikarz kulinarny i bloger związany z magazynem Kukbuk. Podczas pierwszych zajęć nauczymy się przygotowywać:Antipasto: PATE DI FEGATO D'OCA – klasyczne antipasto: pasztet z gęsich wątróbek aromatyzowany rozmarynem i jałowcem najlepiej smakuje na szabatowej chałce.Primi: TAGLIATELLE CON BOTTARGA – szerokie makaronowe wstążki podamy z bottargą i skórką cytrynową.Secondi: GRAFFI ALL’EBRAICA – wołowe policzki przyrządzimy według starego rzymskiego przepisu ze szczypiorkiem i pomidorami.Dolci: CHALLAH – chałka w Italii, jak wszędzie, rozpoczyna kolację szabatową, ale dziś popularna jest także jako słodka przekąska i bywa zjadana jako klasyczne włoskie śniadanie. My potraktujemy ją jako deser!Podczas drugich zajęć, które odbędą się 3 marca będzie można się przygotowywać:Risotto di Shabbat – podawane zawsze w szabatowy wieczór risotto z dodatkiem szafranu bardzo przypomina risotto milanese podlewane warzywnym bulionem z dodatkiem szfranu. Gnocchi alla romana – Szawuot, Święto Żniw w Rzymie to pretekst do zajadania się gnocchami po rzymsku. To klasyczne danie rzymskie, ale idealnie wpisujące się w zasady Szawout kiedy podaje się dania mleczne, bo gnocchi alla romana przyrządza się nie z ziemniaków, a z semoliny… gotowanej w mleku.Caponata alla giudia – caponata po żydowsku bywa też zwana caponatiną, to rzymska wersja sycylijskiego przysmaku przywieziona do włoskiej stolicy przez Żydów uciekających z Hiszpanii. Droga wiodła przez Sycylię, dlatego do podróżnej sakwy zaplątały się między innymi sycylijskie bakłażany, oliwki i kapary, z dodatkiem pomidorów tworzących cudowne danie.Fritole – przepis na karnawałowy przysmak z Wenecji jest przechowywany w Museo Correr. Ten nowszy, renesansowy, bo najstarszy skrywają mroki Biblioteki Narodowej w Rzymie. Te szybkie pączki były również przebojem społeczności żydowskiej, która smażyła je z okazji święta Purim.Bartek Kieżun – dziennikarz kulinarny i bloger związany z magazynem Kukbuk, znany jako Krakowski Makaroniarz. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Publikuje w magazynie Kukbuk, w Czasie Wina oraz w piśmie La Rivista. Stale współpracuje z Radiem Kraków. Absolwent Szkoły Sommelierów. Pierwszy polski zdobywca Barilla Cup. Jako kucharz gotuje i karmi nie tylko przyjaciół. Prowadzi warsztaty kulinarne, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne. Sędziuje na konkursach kulinarnych. Dla grupy wydawniczej FOKSAL pisze książkę o włoskiej kuchni. Miłośnik designu. W wolnych chwilach prowadzi sklep z polskim wzornictwem z lat sześćdziesiątych.     MENORA InfoPunkt Plac Grzybowski 2 (wejście przez Charlotte Menora)

Strona 1 z 9