bliski wschód

W dniach 24-28 maja w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. W tegorocznym programie znalazło się ponad 30 fabuł, dokumentów i krótkich metraży o tematyce żydowskiej z całego świata – m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Francji, Rumunii i USA. Pokazom festiwalowym towarzyszyć będą dyskusje z autorami filmów.
Kiedy świat szeroko pojętego Zachodu mówi o islamie, naczelnym tematem, zaraz obok terroryzmu i radykalizmu, jest kobieta. Świat muzułmański w całej swojej rozpiętości i różnorodności dostarcza nam wielu kontrowersji – zakaz prowadzenia samochodu przez kobiety w Arabii Saudyjskiej, nakaz zakrywania twarzy w Afganistanie w czasie panowania Talibów, zabójstwa honorowe w Pakistanie, przekraczający 50% poziom analfabetyzmu wśród Arabek, obrzezanie dziewczynek w Indonezji. Jednocześnie arabiści zgodni są co do tego, że pojawienie się islamu na terenach Arabii rewolucyjnie poprawiło pozycję kobiety, zaś samego Muhammada z czystym sumieniem można nazwać największym feministą swoich czasów.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na seminarium pt. 'Brama na Bliski Wschód. Międzywojenna Alija a Gospodarka II Rzeczypospolitej' poświęcone stosunkom polsko-palestyńskim w dwudziestoleciu międzywojennym. Spotkanie poprowadzi dr Jerzy Łazor.
5 października w Klubokawiarni Wielokulturowa w Centrum Wielokulturowym w Warszawie rozpoczął się cykl spotkań filmowych. Co tydzień o 18:00 goście mają okazję obejrzeć filmy, których tematyka skupia się wokół wielokulturowości i praw człowieka. W nadchodzącą środę - film 'Za kratami nie nosimy burek' o osadzonych w afgańskim więzieniu.
Kawiarnia Południk Zero zaprasza na spotkanie autorskie z Polką, która od wielu lat mieszka w Turcji. Na spotkaniu Agata Wielgołaska opowie o swojej nowej książce i o tym, jak bardzo Stambuł zmienił się w ciągu ostatniej dekady.
Klubokawiarnia podróżnicza Tam i z Powrotem zaprasza na spotkanie z Bartłomiejem Bublewiczem, który opowie o swojej samotnej podróży przez Litwę, Łotwę, Rosję, Kazachstan, Kirgistan i Emiraty Arabskie.
Kawiarnia Tam i z Powrotem zaprasza na spotkanie podróżnicze z Martą Cwalina-Świlińską i Łukaszem Śliwińskim o Omanie.
Pustynia, pustynia i jeszcze raz pustynia. Tak wygląda Oman widziany z dalekiej perspektywy google maps. Ale Oman to także ponad tysiąc lat historii, tradycji i arabskiej kultury, z którymi dziś zetkniemy się w starych miastach, fortach, czy w beduińskich obozach na skraju pustyni.
Południk Zero zaprasza na spotkanie, na którym o różnych ciekawostkach z Iranu opowiadać będzie Martyna Pachucka. Dowiecie się na przykład, jaką historię mają drzwi z dwoma różnymi klamkami w Iranie i czemu służyły (klamki, nie drzwi).
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na koncert przybliżający tradycję muzyczną znad Morza Kaspijskiego i łańcucha górskiego Alburz. Koncert odbędzie się w ramach cyklu 'Spotkania z muzyką i poezją perską'.
Kawiarnia Południk Zero i Wydawnictwo Muza zapraszają na spotkanie z podróżnikiem Łukaszem Superganem. Będzie to relacja z pierwszej w historii pieszej wędrówki przez zapomniany Iran.
Historyk, publicysta, redaktor, tłumacz literatury hebrajskiej.
Nowoczesny izraelski grill zlokalizowany w centrum Warszawy, przy ulicy Jasnej.
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie z Yaldą Yazdani, artystką i śpiewaczką z Iranu, która opowie o kobiecej tradycji śpiewu w Iranie. Wykład ilustrowany prezentacją wokalną z akompaniamentem Mohammada Rasouli, muzyka z Iranu i mistrza gry na neju.
Zapraszamy do udziału w Doğudan Esintiler - konkursie tłumaczeniowym dla miłośników języka tureckiego. W okresie 12 miesięcy, tj. od lutego 2016 do stycznia 2017 roku będą ogłaszane tureckie wiersze do przetłumaczenia na język polski. 
Języki orientalne są najważniejszą propozycją w tej szkole. Jest to piersze tego typu miejsce, które specjalizuje się w tak szerokim obszarze językowym.
Izraelsko-śródziemnomorska restauracja, obecna w kilku lokalizacjach w Warszawie (Wola, Centrum i Żoliborz), oferuje klasyczne dania z kuchnii izraelskiej (humus, falafel, sałatki, i inne), w wersjach wegetariańskich, wegańskich i mięsnych.
 W samym centrum Warszawy, na ulicy Marszałkowskiej, stoi restauracja LafLaf.
Od pewnego czasu coraz częściej słyszę o teorii islamizacji Europy. Myślę, że każdy ma o niej przynajmniej podstawowe pojęcie: oto Europejczycy obawiają się, że ich kultury narodowe, pod naporem islamskich imigrantów przybywających na Stary Kontynent coraz liczniej, ulegną ich wpływowi i utracą swą dotychczasową tożsamość.
Stowarzyszenie Grupa Studnia O. to artystyczna grupa zajmująca się sztuką opowiadania. Jest pierwszym w Polsce stowarzyszeniem opowiadaczy (grupa powstała w 1997 roku). Zespół tworzą Beata Frankowska, Magda Górska, Paweł Górski, Jarek Kaczmarek, Agnieszka Aysen Kaim, Dorota Maciejuk, Małgorzata Litwinowicz.
Cukiernia Tudel z siedzibą w Raszynie prowadzi sprzedaż hurtową oraz detaliczną produktów kuchni tureckiej, przede wszystkim baklawy.
Urodzona w 1985 roku, w Kaliningradzie artystka audio-wizualna, animatorka oraz zawodowa perkusistka. Zajmuje się popularyzacją autentycznej muzyki Wschodu i obszarów śródziemnomorskich.  
Muzułmańska gmina wyznaniowa z siedzibą w Warszawie jest członkiem Muzułmańskiego Związku Religijnego. Gmina posiada własny meczet, w którym modlitwy odbywają się w każdy piątek i święta, Centrum Islamskie oraz dwa cmentarze. Imamem gminy warszawskiej jest Mecitoglu Abdulcelil.  
Urodziła się 6 czerwca 1976 roku w Erewanie. W latach 1983-1993 uczyła się malarstwa w Centrum Wychowania Estetycznego w Erewanie. Przyjechała do Polski w 1994 roku i tu ukończyła studia w Wyższej Szkole Języków Obcych i Ekonomii w Częstochowie. W 2008 roku została absolwentką Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w pracowni malarstwa u prof. Wernera Lubosa
Urodził się w 1964 roku w Ankarze. Studiował zarządzanie na tamtejszym Gazi University. Jest obywatelem Polski i od jedenastu lat mieszka w Warszawie. Na co dzień zajmuje się handlem międzynarodowym. Maluje i pisze książki; zna wiele języków obcych. W zeszłym roku wydał w Turcji swoją pierwszą książkę pt. „Uczciwe Wyznanie”.

Strona 1 z 2