społeczeństwo

Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej – PAUCI powstała w kwietniu 2005 roku jako organizacja kontynuująca misję Inicjatywy Współpracy Polsko-Amerykańsko-Ukraińskiej.
Alla Marchenko jest socjolożką, doktorantką PAN w Warszawie (Podyplomowa Szkoła Nauk Społecznych), badaczką i poetką.
Armia Zbawienia to międzynarodowa organizacja chrześcijańska, która powstała w 1865 roku w Wielkiej Brytanii. Przed II wojną światową funkcjonowała również w Polsce. Swoją działalność nad Wisłą wznowiła w 2005 roku. Organizacja posiada oddziały w Rzeszowie, Starachowicach i Malborku.
Ukraińska szkoła "Materynka" jest placówką ogólnokształcącą, która zapewnia swoim uczniom wszechstronny rozwój osobowości oraz kształtowanie kluczowych kompetencji.
Ukraiński Dom w Warszawie został otwarty w listopadzie 2014 roku, po Rewolucji Godności w Ukrainie. Nad ideą centrum, które będzie wspierać ideę jedności i postulować godne życie Ukraińców w Polsce, aktywnie debatowały społeczności ukraińskie w Warszawie. W rezultacie Dom Ukraiński został oficjalnie uruchomiony przez Fundację Nasz Wybór.
Plac Wolności, znajdujący się na terenie klubokawiarni Młodsza Siostra, jest miejscem spotkań warszawskich Białorusinów. Przestrzeń integracji symbolicznie wyznacza rzeźba w formie litery Ў, która odróżnia alfabet białoruski od pozostałych alfabetów wschodniosłowiańskich. 
Migrants in Action jest inicjatywą, która powstała, by pokazać zaangażowanie migrantów i migrantek w Polsce w różnych obszarach życia m.in. w społecznym, biznesowym czy artystycznym. Migrants in Action stara się udowodnić, że aktywności te przyczyniają się do rozwoju oraz zmian w kraju.
Tomas Senda, bohater wywiadu, jest Litwinem mieszkającym w Warszawie. Skończył Lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim. Pochodzi z Puńska - dwujęzycznej polsko-litewskiej miejscowości, położonej w północno-wschodniej części województwa Podlaskiego, niedaleko granicy z Litwą. Tomas jest żywo zainteresowany kwestią kontaktów języka polskiego i litewskiego, a zwłaszcza ich owocem - gwarą puńską (Punsko šnekta). W rozmowie dla Kontynentu spróbuje wyjaśnić, czym charakteryzuje się gwara...
Vladimir Guzman Contreras urodził się w Meksyku, od ponad 10 lat mieszka w Polsce. Jest muzykiem, gra w latynoamerykańskim zespole Obeha Czarna. Wielokrotnie występował na Wielokulturowym Warszawskim Street Party, a także angażował się w inne projekty Fundacji Inna Przestrzeń. Pisał dla Kontynentu odważne felietony podejmujące kwestie migracji, tolerancji, eurocentryzmu czy Ameryki Łacińskiej: "Eurocentryzm", "Nacjonalizm czy idiotyzm?", "Jeszcze słowo o Latynosach", "Eurabia". Jak trafił do...
Klub Ukraińskich Kobiet to nieformalne stowarzyszenie kobiet z siedzibą w Warszawie, działające na rzecz edukacji, integracji ukraińskiej społeczności i promocji kultury ukraińskiej w Polsce. Klub został założony Fundacją Nasz Wybór. Regularnie organizujemy rozmaite warsztaty, spotkania, koncerty oraz inne wydarzenia społeczno-kulturalne. Klub jest otwarty na przedstawicieli różnych narodowości i grupy wiekowe.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na spotkanie Klubu Czytelniczego wokół książki 'Żywopłot' Dorit Rabinyan.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na ostatnie w tym roku seminarium naukowe pt. 'Rodziny w Getcie Warszawskim — Przemiany i reakcje na kryzys'. Spotkanie poprowadzi Maria Ferenc-Piotrowska.
Zapraszamy na tegoroczną 12 edycję festiwalu Spoke’N’Word. Publiczność będzie mogła przekonać się o różnorodności podejść do poezji spoken word: artyści z siedmiu krajów zmierzą się z tematem MIKRO FONII, komentując swoją i naszą rzeczywistość.
Jedzenie i kultura stołu to ważna część przekazu dotyczącego stylu życia i funkcjonowania wspólnoty. Sposób karmienia, goszczenia, kolejność posiłków i dania rytualne mają ogromne znaczenie w porozumiewaniu się oraz w konstruowaniu tożsamości, a także w tworzeniu więzi i podtrzymywaniu relacji. Jedzenie przenosi bowiem energię, trzyma nas przy życiu, zbliża do siebie. Powszechna obecnie fascynacja kulinariami pokazuje, jak ważnym językiem jest kuchnia. Chcemy pokazać, w jaki sposób w Muzeum...
W reedycji swojej książki z 1992 roku dziennikarka i publicystka Ruta Pragier publikuje wywiady z przedstawicielami trzech pokoleń polskich Żydów: międzywojennego, dzieci czasu wojny i Polski powojennej. Przeprowadziła je w latach osiemdziesiątych i w roku 1990.
Centrum Wielokulturowe w Warszawie zaprasza na spotkanie 'Jak młodzi Tunezyjczycy zmieniają swój kraj?'. Poznaj głosy młodych obywateli Tunezji – jedynego kraju, który po arabskiej wiośnie uważany jest za funkcjonującą demokrację... i przy okazji spróbuj tunezyjskiego ciasta Makrouth.
Stół Powszechny zaprasza na III edycję festiwalu feminizmu - FEM FEST! Wydarzenie w ramach 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy Ze Względu Na Płeć. Program Festiwalu: 2.12 18.00 otwarta debata-ewaluacja masowych protestów kobiet ws zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej #czarnyprotest. Dyskusja będzie prowadzona metodą demokratyczną moderatorką_em. Listę gościń_i podamy niebawem! 20.30 czytanie społeczne sztuki Caryl Churchill "Aby ci o tym donieść". Bohaterkami są stare kobiety, ich postrzępione...
Ta niezwykła ekspozycja pokazuje, jak problematyka relacji polsko-żydowskich ujmowana jest w sztuce komiksowej ostatnich lat. Zobaczymy kilkanaście sygnowanych plansz komiksowych ze zbiorów Muzeum Żydów Polskich POLIN wraz z komiksami. Zobaczymy m.in.:plansze z powieści graficznych: 'Powstanie. Za dzień, za dwa' z rysunkami Krzysztofa Gawronkiewicza według scenariusza Marzeny Sowy, 'Zaduszki' Rutu Modan, „Naród zatracenia” z rysunkami Mariusza Sołtysika według scenariusza Macieja...
Jewish Community Center zaprasza na obchody tegorocznego Mitzvah Day.
Zespół Prawa Latynoamerykańskiego w ramach projektu Warsaw Latin Convention we współpracy z Forum Młodych Dyplomatów zaprasza na konferencje naukową 'Trans-Pacific Partnership Conference'. Po przedłużających się trudnych negocjacjach, 4 lutego 2016 roku doszło do podpisania przez 12 krajów Azji i Pacyfiku- m.in. Stany Zjednoczone, Chile, Japonię, Australię, Meksyk, Peru, produkujących około 40% światowego PKB, wielostronnej umowy handlowej- Trans-Pacific Partnership (TPP).Umowa ma na celu...
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na wykład z cyklu "Na pograniczu dwóch światów". Międzywojenna Warszawa była jednym z najważniejszych ośrodków produkcji kina w języku jidysz. Adresowane ono było do masowej publiczności od Odessy do Berlina, a także do diaspory w Stanach Zjednoczonych. Popularnością cieszył się musical Judeł gra na skrzypcach (1936) Józefa Greena i Jana Nowiny-Przybylskiego, doceniano walory artystyczne Dybuka Michała Waszyńskiego. Jednocześnie ci sami twórcy –...
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na seminarium pt. 'Badania nad antysemityzmem w Polsce'. Spotkanie poprowadzi dr Helena Datner.
5 października rozpoczęliśmy cykl spotkań filmowych w Wielokulturowej. Co tydzień o 18:00 będziecie mieli okazję obejrzeć filmy, których tematyka skupia się wokół wielokulturowości i praw człowieka. Dzięki współpracy z festiwalem Watch Docs obejrzymy 7 wybitnych dokumentów. Tym razem zapraszamy na dokument ' Made in BY / Made in BY.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy oraz Instytut Architektury zapraszają na oprowadzanie po wystawie w języku angielskim  po wystawie 'Wreszcie we własnym domu'.
Czarna wizja przyszłości Europy, zniszczonej przez rozpad Wspólnoty i powrót do państw narodowych, przejętych przez skrajną prawicę…Tak zaczynają się 'Rozmowy uchodźców', czyli kolejny spektakl w ramach projektu 'TUMULT! Teatr w muzeum'. Tym razem zapraszamy na przedstawienie, które rozgrywa się w dwóch przestrzeniach. Pierwsza z nich to zapiski Bertolta Brechta jako niemieckiego uchodźcy politycznego w latach trzydziestych. Drugą tworzą współczesne obrazy, urywki przemówień politycznych i...

Strona 1 z 7