kontakt
English
Français
Русский
العربية الموحدة)
Українська
Tiếng Việt
Español
Polski
Język
EN
FR
RU
AR
UK
VI
ES
PL
A-
A
A+
Kontrast
znajdź nas na :
News
Miejsca
Ludzie
Instytucje
Felietony
Kultury
Afrykańska
Północnoafrykańska
Egipska
Marokańska
Sudańska
Tunezyjska
Południowoafrykańska
Angolska
Madagaskarska
Mozambijska
Środkowoafrykańska
Kongijska
Togijska
Wschodnioafrykańska
Etiopska
Kenijska
Somalijska
Tanzańska
Zachodnioafrykańska
Gambijska
Gwinejska
Malijska
Nigeryjska
Senegalska
Sierraleońska
Amerykańska
Latynoamerykańska
Południowoamerykańska
Argentyńska
Brazylijska
Kolumbijska
Peruwiańska
Wenezuelska
Środkowoamerykańska
Jamajska
Karaibska
Kubańska
Meksykańska
Północnoamerykańska
Hawajska
Kanadyjska
Australijska
Azjatycka
Kaukaska
Azerbejdżańska
Azerska
Czeczeńska
Gruzińska
Ormiańska
Południowoazjatycka
Bhutańska
Indyjska
Lankijska
Malezyjska
Nepalska
Środkowoazjatycka
Afgańska
Kazachska
Mongolska
Uzbecka
Wschodnioazjatycka
Birmańska
Chińska
Indonezyjska
Japońska
Koreańska
Tajska
Tajwańska
Tybetańska
Wietnamska
Bliskowschodnia
Iracka
Irańska
Izraelska
Kuwejcka
Libańska
Palestyńska
Syryjska
Turecka
Europejska
Północnoeuropejska
Duńska
Fińska
Islandzka
Norweska
Szwedzka
Środkowoeuropejska
Bałkańska
Albańska
Bułgarska
Chorwacka
Macedońska
Serbska
Czeska
Grecka
Litewska
Słowacka
Słoweńska
Węgierska
Wschodnioeuropejska
Białoruska
Estońska
Mołdawska
Rosyjska
Rumuńska
Ukraińska
Łotewska
Zachodnioeuropejska
Austriacka
Brytyjska
Angielska
Szkocka
Francuska
Hiszpańska
Holenderska
Irlandzka
Niemiecka
Portugalska
Szwajcarska
Włoska
Romska
Wielokulturowa
Żydowska
Start
Tagi
wielokulturowość - Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur
wielokulturowość
NIE ZMUSZAJCIE NAS MÓWIĆ PO POLSKU
W wielu krajach świata, w tym w Polsce, panuje opinia, iż imigranci mieszkający/pracujący w kraju powinni nauczyć się ich języka. Przecież dla niektórych rdzennych mieszkańców to warunek konieczny – język first. Pojawiają się głosy typu „im będzie łatwiej dogadać się”, „nie będą oszukiwani”, „będą mogli wykonywać wszelakiego rodzaju prace”, „zarabiać więcej”, „nie będą wykluczeni społecznie” itd. Z innej strony, rzadko kto powie otwarcie: „muszą nauczyć się, bo mnie tak będzie wygodniej”, „oni powinni dbać o mój komfort, bo mieszkają u mnie i muszą spełniać moje oczekiwania”. Moim zdaniem nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i poniżej powiem dlaczego.
2018-01-31
Felietony
Energia źródeł - Folkowe OKO - Koncert Karoliny Skrzyńskiej z zespołem
Ośrodek Kultury Ochoty zaprasza na koncert Karoliny Skrzyńskiej z zespołem, w ramach cyklu 'Energia źródeł - Folkowe OKO', zatytułowany: 'Skrzyj się gwiazdo Betlejemska'.
2016-12-12
Wydarzenia
Buba Badjie Kuyateh & Bantamba - Muzyka Wielu Kultur
Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu 'Muzyka Wielu Kultur', na scenie wystąpi Buba Badjie Kuyateh & Bantamba.
2016-12-10
Wydarzenia
Spacer: 'Żydowska Warszawa – śladami miasta, którego już nie ma…'
W najbliższy weekend Biuro Przewodników Skarby Warszawy zorganizuje dwa spacery po Warszawie, której już nie ma - mieście, którego 30% przedwojennych mieszkańców stanowili Żydzi. Głównym tematem będzie ich kultura, religia, historia i pozostałości tego świata, które przetrwały do naszych czasów.
2016-12-08
Wydarzenia
Globalny Festiwal Filmów Migracyjnych
Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) i Kino Muranów zapraszają na Globalny Festiwal Filmów Migracyjnych!
2016-12-08
Wydarzenia
'Podwórkowa Gwiazdka' - Tradycje świąteczne z wielu kultur i warsztaty
Staromiejski Dom Kultury zaprasza na warsztaty ozdób świątecznych i opowieści o tradycjach bożonarodzeniowych i noworocznych z różnych stron świata oraz wspólne biesiadowanie w ramach 'Podwórkowej Gwiazdki' organizowanej przez Centrum Aktywności Lokalnej przy wsparciu Miasta st. Warszawy.
2016-12-02
Wydarzenia
Czeska slamerka Adeladla na Spoke'n'Word Festival w Warszawie
Spoke'n'Word to największy międzynarodowy festiwal poezji spoken word w Warszawie. Ma już długie tradycje, a od wielu lat występują na nim również czescy artyści. W tym roku do Warszawy zawita młodziutka Adéla Hrdličková, występująca jako Adeladla.
2016-11-30
Wydarzenia
Gęś, czosnek i śledź - kulinaria w Muzeum POLIN
Jedzenie i kultura stołu to ważna część przekazu dotyczącego stylu życia i funkcjonowania wspólnoty. Sposób karmienia, goszczenia, kolejność posiłków i dania rytualne mają ogromne znaczenie w porozumiewaniu się oraz w konstruowaniu tożsamości, a także w tworzeniu więzi i podtrzymywaniu relacji. Jedzenie przenosi bowiem energię, trzyma nas przy życiu, zbliża do siebie. Powszechna obecnie fascynacja kulinariami pokazuje, jak ważnym językiem jest kuchnia. Chcemy pokazać, w jaki sposób w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obecne są kulinaria, pokarm, zwyczaje wokół stołu.
2016-11-30
Wydarzenia
Międzynarodowy Festiwal JAZZ 2016
Z początkiem grudnia warszawska scena jazzowa zarezerwowana jest dla Międzynarodowego Festiwalu JAZZ 2016. Organizatorzy zaprezentują pięć koncertów w różnych punktach Warszawy: Klubie Hybrydy, Palladium, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Nowym Świecie Muzyki. Poziom muzyczny zapewnią gwiazdy polskiego i zagranicznego jazzu w najrozmaitszych konstelacjach.
2016-11-29
Wydarzenia
Czytelnia Kreski – pokaz plansz komiksowych z kolekcji POLIN
Ta niezwykła ekspozycja pokazuje, jak problematyka relacji polsko-żydowskich ujmowana jest w sztuce komiksowej ostatnich lat. Zobaczymy kilkanaście sygnowanych plansz komiksowych ze zbiorów Muzeum Żydów Polskich POLIN wraz z komiksami. Zobaczymy m.in.:plansze z powieści graficznych: 'Powstanie. Za dzień, za dwa' z rysunkami Krzysztofa Gawronkiewicza według scenariusza Marzeny Sowy, 'Zaduszki' Rutu Modan, „Naród zatracenia” z rysunkami Mariusza Sołtysika według scenariusza Macieja Świerkockiego, z multimedialnego zbioru komiksów „Historie i kreski”, narysowanego przez Jacka Michalskiego do scenariusza Moniki Powalisz (projekt edukacyjny Muzeum POLIN), krótka forma „Przemiana”, namalowana akwarelami przez Olgę Wróbel do scenariusza Moniki Powalisz, czy paski z cykli rysunków satyrycznych Marka Raczkowskiego z „Przekroju” oraz Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego z „Gazety Wyborczej” . Wstęp wolny! Muzeum Historii Żydów Polskich POLINul. Anielewicza 6(sala pomnikowa)
2016-11-28
Wydarzenia
POLECAMY: Orientalny bazar świąteczny
Orientalny Bazar Świąteczny to wydarzenie wyjątkowe na mapie Warszawy. Wyróżnia się na tle innych, ponieważ daje możliwość poznania smaków, zapachów i kolorów Wschodu. Sprzedawcy prezentują starannie dobrany asortyment – skarby z takich krajów jak Indie, Indonezja, Chiny, Tajlandia, Japonia, Turcja, Liban, Iran, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Afganistan i Palestyna. Miłośnicy pięknych przedmiotów mogą wybierać wśród bogatej biżuterii, barwnych elementów stroju czy niezwykłych przedmiotów dekoracyjnych. Smakosze też znajdą coś dla siebie – aromatyczne przyprawy, zielone i czarne herbaty. Na uwagę zasługują również kosmetyki azjatyckie i publikacje poświęcone Azji, czyli to co dobre dla ciała i duszy. Jest gwarno i radośnie.
2016-11-27
Wydarzenia
Warsztaty świąteczne DIY Święta (Od) Nowa
Muzeum dla Dzieci przygotowało dla miłośników muzyki tradycyjnej warsztaty kolędowania z Kapelą Niwińskich oraz warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób świątecznych.
2016-11-27
Wydarzenia
Afryka jest kobietą - spotkanie autorskie
Zapraszamy na spotkanie z Beatą Lewandowską-Kaftan poświęcone książce 'Afryka jest kobietą'. Ta książka to zbiór 16 opowieści i impresji, których bohaterkami są afrykańskie kobiety poznane przez autorkę podczas blisko 15 lat podróży po Czarnym Lądzie. Kobiety te różnią się pochodzeniem, wyglądem, wyznawaną religią czy zwyczajami, ale łączy je odwaga, piękno i siła. Z historii wyłania się obraz Afryki prawdziwej, a nie tej z katalogów biur podróży, ilustrowany pięknymi fotografiami.
2016-11-25
Wydarzenia
Koncert Moribaya & Around The Rhythm ALL Stars
Zapraszamy na sobotni koncert w ramach festiwalu Around The Rhythm Festival). Na scenie Centrum Promocji Kultury przy ulicy Podskarbińskiej wystąpią wspaniali muzycy i tancerze z Afryki Zachodniej, a towarzyszyć im będą warszawscy i nawet czescy artyści - fascynaci kultury afrykańskiej. Zespół Moribaya z taneczną formacją C'est Ca! oraz gośćmi festiwalowymi zapraszają Was na dwugodzinną, energetyczną, emocjonującą podróż muzyczną. Będzie można usłyszeć wirtuozerską grę na djembe w wykonaniu Harouny Dembele (Burkina Faso) i Sany Camara (Gwinea), Amadou Fola (Senegal), zobaczyć zapierające dech w piersiach popisy taneczne w wykonaniu Fanty Camara (Gwinea), Mohameda Dabo (Gwinea), formacji tanecznej C'est Ca! oraz tancerek z zespołu Moribaya. Ekipę Moribaya wzmocnią również goście specjalni: najlepszy czeski djembefola Pavel Nowak oraz znakomita wokalistka Wiktoria Kwiatkowska. Po koncercie zapraszamy do holu CPK na małe afterparty przy najlepszych afrykańskich przebojach!
2016-11-21
Wydarzenia
POLECAMY: 5. Around the Rhythm Festival
Już po raz piąty zapraszamy do Warszawy na Around the Rhythm Festival poświęcony tańcom i muzyce zachodnio afrykańskim. Tradycyjnie czeka nas mnóstwo ciężkiej pracy, ale też świetnej zabawy w doborowym towarzystwie. W tym roku szykujemy dla Was jeszcze więcej koncertów, pokazów, warsztatów i innych atrakcji. Naszymi gośćmi specjalnymi, którzy poprowadzą dla nas master classy i wystąpią na koncertach, będą Fanta Camara (Gwinea), Mohamed Dabo (Gwinea), Harouna Dembele (Burkina Faso) i Sana Camara (Gwinea). Na festiwalu nie zabraknie też naszych powszechnie lubianych, lokalnych mistrzów djembe i afro dance, Kuby Pogorzelskiego, Violi Wojciechowskiej, Kuby Lichwy i Paula Grocotta, którzy z zespołami Strefa Rytmu, Moribaya i C'est ca! przygotują dwa gorące wieczory koncertowe.
2016-11-21
Wydarzenia
Koncert 10 Days Djembe Project (Sana Camara & Strefa Rytmu)
Around The Rhythym Festival, Strefa Rytmu i Dom Kultury Praga Północ mają przyjemność zaprosić Państwa na wieczór pełen atrakcji związanych z muzyką perkusyjną Zachodniej Afryki. Najważniejszym punktem programu piątkowego wieczoru, w ramach Festiwalu Around The Rhythm, będzie koncert 10 Days Djembe Project. To inicjatywa muzyków z grupy perkusyjnej Strefy Rytmu oraz znakomitego gwinejskiego djembefola Sany Camara. Przed koncertem gratka dla głodnych wiedzy - wykład 'Muzyka perkusyjna Afryki Zachodniej', który odbędzie się w Domu Kultury 'Praga'. Po wykładzie przejdziemy do klubokawiarni 'The Zoopa', na pokazy grup warsztatowych Strefy Rytmu oraz koncert 10 Days Djembe Project. Na sam koniec zaprosimy wszystkich chętnych do wspólnego pogrania na bębnach. Bębniarskie jam session będzie okazją do muzycznego spotkania bębniarzy i entuzjastów muzyki perkusyjnej przyjezdnych z całej Polski z okazji festiwalu.Instruktorzy i muzycy Strefy Rytmu bezustannie dokształcają się, szlifują i doskonalą swoje umiejętności oraz uczą od najlepszych wykonawców gatunku muzyki djembe. Tym razem pragniemy przedstawić publiczności festiwalowej efekt wspólnej pracy z doskonałym muzykiem - solistą djembe - Saną Camarą z Gwinei, który tuż przed festiwalem poprowadzi 10-dniowe master class z Grupą Perkusyjną Strefa Rytmu. Posłuchajcie, czego można się nauczyć grać na djembe i dundunach w 10 dni. O artystach:Sana Camara - (Gwinea/Belgia) Sana to jeden z wyrazistszych gwinejskich djembefola młodego pokolenia, reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy współczesnej muzyki djembe. Umiejętności zdobywał występując z gwinejskimi baletami, w tym narodowym Les Ballets Africains oraz Soleil d'Afrique i Sourakhata, a także grając z zespołami Toure Kunda i Percussion Sabujuma. Obecnie współpracuje z Babarą Bangourą, z którym koncertuje zarówno w Afryce, jak i Europie. Sana już niejednokrotnie odwiedzał Polskę, za każdym razem przy tym zdobywając sympatię polskiej publiczności. Podczas festiwalu poprowadzi warsztaty djembe oraz zagra na piątkowym koncercie.Andy Facinet Camara - (Gwinea/Polska) - Wybitny tancerz i muzyk gwinejski. Urodził się w Konakry w rodzinie o głębokich tradycjach artystycznych. Ojciec jego był szanowanym griotem, co sprawiało, że Andy od najmłodszych lat obcował z tradycyjną sztuką afrykańską. Współpracował z ogromną liczbą grup i baletów, między innymi: Ballet Farita, Ballet Kounkori Bamba, Ballet Merveille de Guinee, Ballet Djakhanki Kounda, Ballet Foniki, Academi Percusion (UNICEF). Obecnie mieszka w Polsce, gdzie działa jako muzyk, tancerz i choreograf. Andy zagra na dundunach. Więcej o Andym.Kuba Pogorzelski - Najlepszy polski djembefola, założyciel pierwszych w Polsce zespołów grających muzykę bębniarską Afryki oraz pierwszej warszawskiej szkoły gry na bębnach specjalizującej się w muzyce Afryki Zachodniej, Strefa Rytmu. Wykształcenie muzyczne zdobywał pod okiem afrykańskich mistrzów w Mali, Gwinei i Senegalu metodą, jaka od setek lat służy muzykom afrykańskim do przekazywania wiedzy o swej kulturze. Jest też liderem grupy perkusyjnej Strefa Rytmu. Mimo specjalizacji w muzyce Afryki, jest perkusistą otwartym i poszukującym nowych horyzontów. Jest członkiem zespołów Bantamba, Ritmodelia, Gadająca Tykwa oraz Wielbłądy i in. Jako specjalista od rytmu został zaproszony na konferencję TEDx Warsaw, gdzie przedstawił 'Rytmy nie do opisania' - wykład o tym, jak rytmika zachodnioafrykańska wymyka się znanym nam sposobom zapisu muzyki. Jest również muzykiem sesyjnym i organizatorem wydarzeń bębniarskich. Kuba Pogorzelski Djembe KanPaul Grocott - pochodzi z Perth w Australii. Od 10 lat gra na bębnach djembe i dun dun, i od 5 lat na balafonie. W tym czasie poszukiwania muzyczne zaprowadziły go do Burkina Faso, Ghany i dwukrotnie do Gwinei. W Gwinei uczył się od mistrzów muzyki afrykańskiej takich jak: Koungbana Konde, Bolokada Konde i Tonton Sylla i wielu innych. Obecnie mieszka w Czechach i jest członkiem zespołu Tubabu i Kobiri Mouna Orchestra. Przez wiele lat był członkiem najbardziej znanej czeskiej grupy bębniarskiej Camara. Regularnie grywa na warsztatach tańca afrykańskiego w różnych miastach Europy.Kuba Lichwa - Gra na bębnach afrykańskich od 2007 roku. Muzykę djembe i dundun poznawał u boku Zbigniewa 'Lolka' Pawłowskiego i Kuby Pogorzelskiego. W 2011r. odbył podróż do Afryki Zachodniej.Odwiedził Mali, Gwineę, Gambię i Senegal, gdzie miał okazję grać na licznych imprezach, ceremoniach, próbach baletów i weselach.Pod okiem mistrzów poznawał kulturę, tradycję i technikę gry na djembe i dundunach.Jego nauczycielem jest np. Makan Kone, znakomity solista Ballet du District de Bamako. W czerwcu 2016r. współpracował z gwinejskim djembefola - Saną Camara.Intensywne warsztaty, wspólne koncerty i długie rozmowy o muzyce były niezwykle cennym doświadczeniem. Kuba jest członkiem grupy Tiriba, z którą gra muzykę perkusyjną Afryki Zachodniej. Występował na wielu scenach u boku wybitnych muzyków, takich jak: Harouna Dembele, Sana Camara, Naby Camara, Buba Kuyateh, Adama Bilorou Dembele, Kuba Pogorzelski. Na co dzień prowadzi regularne warsztaty gry na djembe we Wrocławiu. Współpracuje ze Strefą Rytmu.Nikodem Bąkowski - zajmuje się zawodową grą na instrumentach perkusji latynoskiej (congi, timbalesy, bongosy, bata) już od ponad 10 lat. Uczył się na Kubie, u takich sław perkusji – conga: Jesús Alfonso (Los Muñequitos de Matanzas), Macho Calderón (Aguiri-Yo), Duniesky Barreto Pozo (Bamboleo, BuenaVista Social Club, Grupo Afrocuba de Matanzas) i bata – Carlos Miguel Perez Brito, José Osmel Torreo. Grał m.in z Son de Cuba Renell'a Valdes-Ceperro, z Rey Ceballo & Calle Sol, Jose Torres y Salsa Tropical, Trio Son de Cuba, Noche de Boleros, DAAB. Gra w formacji Ritmodelia, promującej batucadę – sambę brazylijską. Jest założycielem i liderem grupy Afrocuba de Acá, zajmującej się muzyką afrokubańską (toques de Orisha, rumba cubana). Z zespołem perkusji zachodnioafrykańskiej Strefa Rytmu gra na dundunach od 2009 r. i akompaniuje odo warsztatów tańca zachodnioafrykańskiego.Asia Sobura - gra na bębnie tambour / dundun z zespołem Strefa Rytmu. Tańczy taniec zachodnioafrykański z C'est Ca!. Współorganizuje wydarzenia bębniarskie i taneczne. Jest również wokalistką i autorką piosenek w zespole Radio Joanna. Działa w Centrum Kultur Świata w Warszawie. Wstęp wolny! Plan wieczoru:18:00 - 19:00 wykład 'Muzyka Perkusyjna Afryki Zachodniej'Miejsce:Dom Kultury 'Praga'ul. Dąbrowszczaków 220:00 - 21.00 pokazy uczniów szkoły gry na bębnach Strefa Rytmu21.00 - 22.00 koncert 10 Days Djembe Project: Sana Camara & Grupa Perkusyjna Strefa Rytmu22.00-01.00 jam sessionThe ZoopaUl. Ratuszowa 2
2016-11-21
Wydarzenia
Koła Magnetyczne - wystawa
Wystawa sześciu polskich artystów zainspirowanych twórczością czeskich surrealistów (Toyen, Jindřich Štýrský, Karel Teige i in.) i także surrealizmem francuskim w warszawskim Salonie DS. Artyści: Karolina Breguła, Grzegorz Kozera, Jan Mioduszewski, Marta Paciejewska, Iza Rogucka, Zo (Zofia Cielątkowska). Koła Magnetyczne nie jest kronikarską ekspozycją na temat surrealizmu, ale zachęta do podjęcia wolnej, plastycznej z nim gry. Zróżnicowanie stylistyczne kierunku zostało odtworzone dzięki artystom, reprezentującym rozmaite dyscypliny: malarstwo, kolaż, fotografię, video oraz performance. Prezentowane prace nie tylko korespondują z tradycyjnymi założeniami surrealizmu, ale stanowią ich współczesne rozwinięcie
2016-11-21
Wydarzenia
Wykład: 'Jazydzi poprzez wieki - losy wspólnoty'
Centrum Wielokulturowe w Warszawie zaprasza na prelekcję Teimuraziego Shamoiana, który opowie o społeczności jazydzkiej, jej religii, kulturze, historii i sytuacji na świecie.
2016-11-16
Wydarzenia
Rodzinne warsztaty „Zabawki z różnych stron świata” – Warszawa
Mali i Duzi oraz całe Rodziny – świętujmy razem Tydzień Edukacji Globalnej! Z tej okazji Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" zaprasza serdecznie na warsztaty robienia zabawek DIY i minispektakl obrazkowego teatrzyku Kamishibai
2016-11-16
Wydarzenia
Od Lwowa do Odessy - nieznane perełki Ukrainy
O tym co oczywiste i nieoczywiste opowiedzą podczas spotkania w Geografie dziewczyny pochodzące ze Lwowa i Odessy Tetyana Rodnyenkova i Alla Maievska.
2016-11-16
Wydarzenia
Koncert Jawa Ensemble
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na koncert Jawa Ensemble. W repertuarze zespołu znajdują się utwory wokalne w różnych językach, m.in. w dialekcie marokańskim języka arabskiego (derija), w ladino, w językach berberyjskich i po turecku.
2016-11-14
Wydarzenia
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2016 – edycja jesienna
Tegoroczna jesienna edycja festiwalu łączy kilka równoległych wątków. Przywoła m. in. pamięć o muzyce żydowskiej, granej na polskich wsiach. Będzie również o pokrewieństwie polskich i szwedzkich tradycji muzycznych. W trakcie dwóch dni festiwalu nie zabraknie kapel i tancerzy z Mazowsza, stanowiących serce festiwalu 'Wszystkie Mazurki Świata' od jego powstania w 2010 roku. Prowadzone przez wiejskich mistrzów warsztaty muzyczne, taneczne i wokalne wypełnią całą sobotę (26 listopada). Zdobyte i utrwalone w ciągu dnia umiejętności, wszyscy chętni będą mogli wykorzystać podczas tradycyjnej już Nocy Tańca, gdy wszystkie - wiejskie i miejskie - kapele zagrają 'pod nogę'.
2016-11-14
Wydarzenia
Día de los Muertos - Meksykańskie Święto Zmarłych w Centrum Wielokulturowym
Nie wiesz co ze sobą zrobić w ponure, niedzielne listopadowe popołudnie? A może masz ochotę uciec od otaczającej Cię szarości w świat dźwięków, kolorów i egzotyki? To mamy dla Ciebie propozycję: Zapraszamy serdecznie kolejną edycję El Dia de los Muertos, czyli Meksykańskie Święto Zmarłych!
2016-11-05
Wydarzenia
Rozmowy uchodźców – spektakl w ramach projektu 'TUMULT! Teatr w muzeum'
Czarna wizja przyszłości Europy, zniszczonej przez rozpad Wspólnoty i powrót do państw narodowych, przejętych przez skrajną prawicę…Tak zaczynają się 'Rozmowy uchodźców', czyli kolejny spektakl w ramach projektu 'TUMULT! Teatr w muzeum'. Tym razem zapraszamy na przedstawienie, które rozgrywa się w dwóch przestrzeniach. Pierwsza z nich to zapiski Bertolta Brechta jako niemieckiego uchodźcy politycznego w latach trzydziestych. Drugą tworzą współczesne obrazy, urywki przemówień politycznych i przykłady manipulacji składające się na naszą rzeczywistość polityczną.
2016-11-01
Wydarzenia
Koncert Miroslava Vitouša i Adama Pierończyka w Warszawie
Czeskiego muzyka Miroslava Vitouša - jednego z najwybitniejszych i najważniejszych kontrabasistów w historii jazzu zaprosił do współpracy Adam Pierończyk - czołowy polski muzyk jazzowy znany z nietuzinkowych pomysłów i niezwykłej kreatywności.Vitouš jest legendarnym czeskim kontrabasistą, który w latach 60-tych otrzymał stypendium Berklee College of Music i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Podbił tamtejszą scenę muzyczną - koncertował m.in. z muzykami takimi jak: Chick Corea, Miles Davis, Art Farmer, Stan Getz; współtworzył zespół Weather Report, wraz z Wayne'em Shorterem i Joe'em Zawinulem oraz wiele własnych projektów. Od końca lat 70-tych związany z prestiżową wytwórnią ECM. Posiada rozpoznawalne, niezwykle głębokie, mocne brzmienie oraz niewiarygodną wyobraźnię muzyczną jako kompozytor, aranżer oraz producent. Wielka gwiazda jazzowego świata.Saksofonista Pierończyk znany jako jeden z 'największych innowatorów w polskim jazzie', koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród, w tym 12 nominacji oraz 2 główne nagrody “Fryderyk' jako 'Jazzowy Muzyk Roku' oraz za 'Jazzowy Album Roku'. Jedenaście razy został wybrany 'Najlepszym Saksofonistą Sopranowym' według magazynu 'Jazz Forum'. W latach 2004-2005 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroko oraz Sopot Jazz Festival w latach 2011 - 2015. Adam Pierończyk współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Miroslav Vitous, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer. Duet w nietypowym składzie, oryginalne kompozycje oraz wirtuozeria obu artystów zadecydują o niezwykłości tego muzycznego spotkania. Wspólnie zagrają oni program z płyty, która została nominowana do nagrody Fryderyk 2016 w kategorii Jazzowy Album Roku.Link do fragmentów nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=AaGrkf9vhMMCzeskie Centrum jest współorganizatorem wydarzenia. Więcej informacji: www.miroslavvitous.comwww.adampieronczyk.com 12on14 Jazz Clubul. Noakowskiego 16
2016-11-01
Wydarzenia
Strona 1 z 8
1
2
3
4
...
6
7
8
Strona Główna
Dodaj informację
Dodaj miejsce
Dodaj instytucję
Dodaj osobę
Redakcja
Patronaty
Archiwum
Logowanie
Zaloguj się
Załóż swoje konto!
Nie pamiętasz nazwy?
Nie pamiętasz hasła?
Przekaż datek
Mapa Warszawy
Tagi
afryka
azja
europa
historia
koncert
kuchnia
kultura
ludzie
muzyka
organizacje
restauracje
społeczeństwo
spotkanie
sztuka
warszawa
warsztaty
wielokulturowość
wstęp wolny
wydarzenia
wystawa
Strona Główna
Dodaj informację
Dodaj miejsce
Dodaj instytucję
Dodaj osobę
Redakcja
Patronaty
Archiwum
Felietony
Portrety
Moda i uroda
Religia i zwyczaje
Warszawa Wielokulturowa
Oko na Warszawę
Smaki Świata
Historia i Polityka
Kulturalia
Życie codzienne
Sport
Videofelietony
Wydarzenia
Miejsca
Ludzie
Instytucje
Ogłoszenia redakcji
Kultury
Tagi