-

Społeczność afrykańska w Warszawie
Jeszcze dwadzieścia lat temu widok osoby czarnoskórej w Warszawie był czymś niezwykłym. Egzotyczny widok nielicznych czarnoskórych Afrykanów w Warszawie wywoływał różne silne reakcje, takie jak rasistowskie uwagi oraz wrogie zachowanie, lecz także pozytywne emocje, jak pewna doza gościnności oraz chęć dowiedzenia się czegoś więcej o nich i kulturze społeczeństw, z których pochodzą. Jednakże obecnie sytuacja ta uległa zmianie, zwłaszcza w Warszawie. Z upływem lat coraz więcej Afrykanów przybywało do Polski, za główny cel obierając sobie Warszawę (głównie z powodu upadku komunizmu i wstąpienia Polski do Unii Europejskiej). Jednak bliższe spojrzenie na ludność afrykańską w Polsce odsłania bardzo ciekawy, a zarazem, osobliwy fakt. Obywatele niektórych państw afrykańskich w Polsce znacznie przewyższają liczebnie obywateli pochodzących z pozostałych krajów tego kontynentu. Na przykład w Warszawie liczba imigrantów z Nigerii znacznie przewyższa liczbę imigrantów z pozostałych części Afryki, podczas gdy obywateli niektórych krajów afrykańskich tu, w Warszawie nie ma prawie wcale.

Dlaczego tak się dzieje?

Jest wiele różnych powodów. Po pierwsze, kraje afrykańskie bardzo się od siebie różnią. Na przykład obywatele Nigerii stanowią ponad 18% całej populacji afrykańskiej, stąd łatwo jest zgadnąć, dlaczego średnio 2 na 10 Afrykanów w Warszawie (i tak naprawdę w każdym europejskim mieście) to Nigeryjczycy.

Jednak poza liczebną przewaga niektórych krajów afrykańskich nad innymi, jest jeszcze inny powód rozbieżności w liczbie afrykańskich imigrantów w Warszawie. Nigeryjczycy są najbardziej przedsiębiorczymi i śmiałymi ludźmi w Afryce. Zamiłowanie do przygód przez lata popychało ich do każdego zakątka świata, bardziej niż ludzi z reszty afrykańskiego kontynentu. Niemniej jednak inne narodowości również są reprezentowane w Warszawie w stosunkowo dużej liczbie. Afrykańskie kraje francuskojęzyczne, takie jak Senegal i Gwinea, także mają swoich przedstawicieli w Warszawie. Do pozostałych należą imigranci z Somalii, Kenii, Kamerunu i innych państw.

Najbardziej oczywistą przyczyną napływu imigrantów z Afryki do Polski (i Europy) jest ich wielkie pragnienie znalezienia lepszego życia niż to, które zapewniają im ich chorobliwie skorumpowani, wyjątkowo nikczemni i, w wielu przypadkach, żałośnie niepiśmienni przywódcy polityczni w Afryce.

Ci skorumpowani przywódcy, od Nigerii (przed 2007 rokiem) do Zimbabwe, od Sudanu do Gwinei, Gabonu i Egiptu, doprowadzają gospodarkę do opłakanego stanu, zmuszając tym samym młodych obywateli do szukania lepszych warunków poza granicami Afryki. Jednak rozważanie czy ich nadzieje i marzenia zostają spełnione – to już osobny temat.

Mimo napływu imigrantów do Europy, są również kraje afrykańskie, których obywateli nie ma w Polsce prawie wcale. Na szczycie listy takich krajów jest Libia, a tuż za nią Tunezja. Najłatwiej zrozumieć powód, dla którego w Polsce nie ma prawie żadnych libijskich imigrantów, przyglądając się politycznej i ekonomicznej strukturze Libii. Chociaż nie występuje tam zachodni model demokracji, to gospodarka kraju jest tak skonstruowana, że każdy Libijczyk pracuje zarobkowo, a niezatrudnieni mogą cieszyć się ogromnym wsparciem finansowym ze strony rządu. Wszystko to dzięki libijskim zasobom ropy naftowej. Tak więc, skoro przeciętny Libijczyk żyje w relatywnie komfortowych warunkach – wielu z nich zatrudnia pomoc domową pochodzącą z innych afrykańskich krajów – to nic dziwnego, że nie spieszy im się by zarabiać na życie w polskich miastach.


Tekst: Ify Nwamana, autor książki 'Stadion: Diabelskie igrzyska'
Tłumaczenie z angielskiego: Kamil Tylutki


Zgłoś aktualizację tego artykułu - zaloguj się

Komentarze  

Permalink adedejiam
I salute your effort in putting together an essey like this. However, it will be a sin if i dont point out that your easy is not only bias but as well reflet the gravity of your ignorance. from my knowledge, eassys like this are meant to guild foreigners and people who have little knowledge of the subject matter. You successfully allow your bias judgement to cloud your objectivity. That indeed is a shame!
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.